Az Amerikában letartóztatott Bence Horvathot azzal vádolják, hogy Motorola eszközöket akart Oroszországba csempészni állami megrendelésre. Korábban pedig épp Bence Horváth édesanyja vezette azt a céget, amely a Motorola hivatalos beszállítója volt Oroszországban és amely 2005-től az orosz belügyi szerveket is ellátta ezekkel az eszközökkel. Ezután Horváth Ficzere Margarita a magyar állam egyik cégében, a külügyminisztérium háttérintézményében volt irodavezető – írja tényfeltáró cikkében a 444.hu.
Kedden egy amerikai ügyészségi közleményből derült ki, hogy letartóztattak egy Horváth Bence nevű 46 éves férfit San Franciscóban, a vádak alapján azért, mert „másokkal együtt összeesküdött amerikai eredetű rádiókommunikációs technológia illegális, engedély nélküli exportálására orosz kormányzati végfelhasználók számára”. Ugyanekkor felkerült a Courthousenews oldalára egy jegyzőkönyv is, amely a Homeland Security Investigations (HSI) nevű ügynökség egyik különleges ügynökének vallomása alapján ismerteti, mire jutott a nyomozás, ami alapján letartóztatását elrendelte a bíróság.
A 444.hu azt írja, ezen információk alapján azonosítani tudták a magyar állampolgárságú, legalább húsz éve Spanyolországban élő férfit. Segítségükre volt az is, hogy nem sok Horváth Bence nevű ember él Spanyolországban, akik lakhelyüket a Facebookon is megosztják. LinkedIn-en, spanyol cégiratokban, sőt helyi újságcikkekben is ráleltek, majd egy családtagja által megosztott fotó alapján kiderült, hogy a férfi nagyon közeli rokonságban áll a magyar külügyminisztérium háttérintézményének irodavezetőjével. Ráadásul ez a rokon volt korábban az orosz belügy hivatalos beszállítója éppen annak a gyártónak, akinek a termékeit most Horváth is be akarta csempészni a szankciók ellenére.
A 444.hu emlékeztet arra, hogy Horváth Bence 2004 óta a saját cégeit irányítja Spanyolországban, s 2009-ben megvett egy futárcéget. Horvath az elmúlt két évtizedben 24 pozíciót töltött be 14 cégnél a spanyol cégbírósági adatok szerint, de ebből több is a futárcég leágazásainál, leányvállalatainál volt. Az egyik ilyennél azonban egy teljesen más tevékenységet jegyezték be – írja a 444.hu –, „mindenféle nyilvános és magán távközlési szolgáltatás nyújtása és üzemeltetése, beleértve hálózatok tervezését, telepítését, karbantartását, fejlesztését, beszerzését, elidegenítését, összekapcsolását, stb.”
Hortváth cégét végül felvásárolta a GLS futárszolgálat spanyol részlege, 71 millió euróért. 2023-ban aztán újabb céget alapított feleségével, egy befektetéssel és kereskedelemmel foglalkozó vállalkozást, ami Dubaj 26 szabadkereskedelmi zónájának egyikébe, az IFZA Business Parkba van bejelentve. Horváth az alapító-vezérigazgató, spanyol felesége pedig a kereskedelmi igazgató lett, aki így ír a feladatairól: „Hatékony kereskedelmi stratégiák kidolgozása és végrehajtása az élelmiszer-, a mesterséges intelligencia és a pénzügyi befektetési szektorokban. Ígéretes üzleti lehetőségek azonosítása, valamint kapcsolatok kiépítése potenciális ügyfelekkel, stratégiai partnerekkel és egyéb kulcsfontosságú érdekeltekkel.”
A 444.hu felidézi, hogy a Horvath letartóztatásáról döntő amerikai bíróság előtt az egyik különleges ügynök ismertette a nyomozásuk eredményét és ott Dubaj is szóba került. A Horvathtól lefoglalt emailek között ugyanis találtak olyat, amelynek „Szállítás Dubaj/Moszkva” volt a tárgya és az e-mail törzse így szólt: „Az áruk Dubajban vannak a szabadkereskedelmi zónán belül, és szeretnénk megvásárolni azokat a [SZERB CÉG 1] részére. Ezt követően szeretnénk eladni az [OROSZ CÉG 2]-nek és Moszkvába szállítani.” Az e-mailhez pedig csatolva volt egy megrendelés, amely egy amerikai cég által gyártott rádiókat sorolt fel.
Vagyis Horvath a gyanú szerint egy dubaji céget akart használni arra, hogy az Amerikában beszerzett katonai rádiókat végső soron Oroszországba juttassa és volt is egy ilyen dubaji cége. A nyomozási iratot kedden bemutató Telex az ott megadott típusszámok alapján azonosította, hogy a Motorola nevű gyártó termékeiről van szó, azokat akarta Oroszországba vinni Horvath. A nyomozás irataiban hivatkoznak Horvath egy rokonára is, aki annak az orosz cégnek a tulajdonosa, amely szintén a rádiók leszállításában vett volna részt. Hogy itt kire, milyen rokonra gondolnak, az iratokból nem derül ki pontosan. Azt azonban tudjuk, jegyzi meg a 444.hu, hogy Bence Horvathnak van egy másik közvetlen rokona is, akinek kiváló orosz kapcsolatai vannak.
Ő pedig nem más, mint az édesanyja, Horváth Ficzere Margarita, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partnerirodájának volt vezetője. A Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézményeként a HEPA célja, hogy professzionális szolgáltatásokkal és ösztönző eszközökkel segítse a magyar vállalkozások külföldi piacra lépését. Ez az a befektetési ügynökség, amelyet az évek során hívtak már HITA-nak, HIPA-nak is, magyar cégeket köt össze nemzetközi megrendelőkkel. Moszkvában 2019 decemberében nyitották meg a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség partnerirodáját. A külügyminiszter adta át a frissen kinevezett irodavezetővel, Horváth Ficzere Margaritával, aki a hivatalos eseményeken nevét Horváth Margarita formában használta. Azt nem lehet tudni, hogy most mit csinál a partneriroda.
A 444.hu azt írja, hogy Horváth Ficzere jelenleg is működő cégeinek is volt korábban telekommunikációs termékek kereskedelmére és külkereskedelemre vonatkozó tevékenységi köre, de volt neki egy másik, ez esetben érdekesebb cége is, a Budaphone Műszaki, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Ez ellen a cég ellen 2012-ben indítottak végelszámolást, de amíg működött, elektronikus híradás-technikai berendezés és alkatrészei nagykereskedelmével foglalkozott. És épp a Budaphone kezdte el szállítani a MOTOROLA rádiókommunikációs berendezéseit, és 1999 elején a vállalat megkapta a »MOTOROLA Hivatalos Disztribútora« státuszt, amelyet a mai napig megtart.”
Egy orosz cikkből kiderül az is, ki volt a legfontosabb megrendelő Oroszországban: „2005-től kezdődően a Budaphone elkezdte szállítani a “Volna” rádiókommunikációs rendszert, amelyet MOTOROLA alkatrészek felhasználásával gyártanak. Ugyanebben az évben tárcaközi átvételi vizsgálatokat végeztek a rádiókészülékeken, amelyek eredményeként a Tárcaközi Bizottság ajánlásokat tett azok bevezetésére az Orosz Belügyminisztérium belügyi szerveinél és belső csapatainál.Tehát – összegez a 444.hu – a most Amerikában letartóztatott Bence Horvathot azzal vádolják, hogy Motorola eszközöket akart Oroszországba csempészni állami megrendelésre. Korábban pedig épp Bence Horváth édesanyja vezette azt a céget, amely a Motorola hivatalos beszállítója volt Oroszországban és amely 2005-től az orosz belügyi szerveket is ellátta ezekkel az eszközökkel. Ezután Horváth Ficzere Margarita a magyar állam egyik cégében, a külügyminisztérium háttérintézményében volt irodavezető.