6 milliárd megy a járvány idején kuruzslásra
Hongkong, 2018. november 19. 2018. október 25-i kép gyógyhatásúnak vélt szárított csikóhalakról egy ötvennégy éve működő, hagyományos kínai orvoslást alkalmazó hongkongi rendelő és gyógyszertárban. A hongkongi kormány október végétől két hónapos nagyszabású kampányt indított a hagyományos kínai orvoslás népszerűsítésére a Kínához tartozó városállamban. A holisztikus szemléletű hagyományos kínai orvoslás a tüneti kezelés helyett a betegségek kiváltó okait keresi, és az emberi test energiaegyensúlyának helyreállítására törekszik. A gyógynövénykúrákat, étrendterápiákat, masszázstechnikákat, valamint az akupunktúrát és energiagyógyászati módszereket ötvöző orvosi eljárások eredete évezredekre nyúlik vissza. MTI/EPA/Alex Hofford

A kormány 5,9 milliárdot biztosít arra, hogy a Semmelweis Egyetemen bővítsék az Egészségtudományi kart, és azon belül kialakítsanak egy Hagyományos Kínai Orvoslás Részleget, jelent meg az erről szóló rendelet péntek késő este a Magyar Közlönyben. Ezt az Index írta meg.

A kormány a Beruházási Ügynökség által vállalható kötelezettségek felső korlátját 5,98 milliárd forintban határozta meg. A pénzügyminisztert pedig arra szólítja fel, hogy gondoskodjon az összeg idei részének finanszírozásáról, tehát több mint 1 milliárd forintról. Ezekből a pénzekből jut a kínai kuruzslás részlegre is. A beruházással együtt létrejövő vagyonelemek az egyetem vagyonkezelésébe kerülnek majd a rendelet szerint. 

Már 2017-ben arról volt szó, hogy lesz egy ilyen Hagyományos Kínai Orvoslás Részeg a Semmelweis-szen, akkor a kormány 1,4 milliárd forintot adott a Semmelweis Egyetem 800 milliója mellé erre a célra.

Néhány órával a rendelet megjelenése előtt Orbán Viktor telefonon tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A miniszterelnöki sajtóiroda szerint Orbán megköszönte a segítséget, amit Kína a koronavírus-járvány megfékezéséhez nyújtott Magyarországnak. A megbeszélésen egyeztettek a járvány utáni gazdasági együttműködés legfontosabb kérdéseiről.