Jakab Péter Orbán Viktornak: Férfi maga egyáltalán?
Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyûlés plenáris ülésén 2021. április 26-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Az ellenzék oltásellenes – ezzel reagált Orbán Viktor arra, amikor ellenzéki képviselők a koronavírus-járvány áldozatainak számával – lakosságarányosan tekintve szomorú világelsőségünkkel – szembesítették. Azon alkalmak egyike volt hétfőn az Országgyűlésben, amikor a különféle frakciókban ülő politikusok szemtől-szemben csörtézhettek a miniszterelnökkel. Értelemszerűen a vírus uralta a délutánt.

– Még egy ilyen gyáva alakot, mint ön, még nem láttam. Férfi maga egyáltalán? – ezzel kezdte Orbán Viktornak szánt kérdését pénteken délután az Országgyűlés ülésén Jakab Péter az úgynevezett azonnali kérdések órájában. Arra hivatkozott, hogy a miniszterelnök korábbi szavai szerint emberi életekben mérik a védekezés sikerességét, ugyanakkor lakosságarányosan már világelsők vagyunk a koronavírus áldozatait tekintve. A Jobbik elnöke szerint itt lenne az ideje, hogy Orbán Viktor „férfiasan vállalja a felelősséget”, ne pedig kisgyermek módjára másra mutogasson.

Orbán Viktor válaszában a járvány friss adatait sorolta: az elmúlt 24 órában elhunyt 176 ember, 1936 új fertőzöttet diagnosztizáltak, lélegeztetés nélkül kórházakban 5661 beteget ápolnak, lélegeztetésre 782-en szorulnak. Már 3 millió 603 ezer embert beoltottak, közülük 1,6 millióan a második dózist is megkapták. A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy napokon belül elérhető a 4 millió beoltott, június elején pedig ez a szám 7,7 millió lehet. – A halál komoly dolog, kellő komolysággal kell róla beszélni – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, hogy a Jobbik frakcióvezetője faragtalan és nyegle módon nyilatkozott meg. Ezt pedig visszautasította.

Jakab Péternek volt lehetősége visszavágni. – Ön megbukott, hogy mondjam, hogy megértse? – tette fel a kérdését az elhangzottakra reagálva, majd egy piros lapot mutatott fel. Ezért egyébként az ülést levezető Latorcai János figyelmeztette, hiszen, ha bármit fel akar mutatni a képviselő, azt előzetesen be kell jelenteni.

A miniszterelnök ezután arra hivatkozott, hogy itthon a halálozás az európai átlag alatt van és hangsúlyozta, hogy a magyar egészségügy képes ellátni a betegeket. Újra oltásellenesnek nevezte az ellenzéket és azt is mondta: „az oltásellenesek, vagyis az önök lelkén is emberéletek száradnak”.

Karikó Katalin kiegészítette a kormány táblázatát
Magyar Hang

Karikó Katalin kiegészítette a kormány táblázatát

Még kutatónak sem kell lenni ahhoz, hogy valaki realizálja, megfelelő kontrollal lehet csak összehasonlítani valamit – írta többek között.

Vadai Ágnes is kérdezhetett a kormányfőtől és a múlt pénteki rádióinterjúját idézte fel, amelyben a miniszterelnök „élénk és röhögcsélő” volt. A Demokratikus Koalíció politikusa is arra hívta fel a figyelmet, hogy lakosságarányosan nálunk a legtöbb az áldozat, vagyis nincs miért ünnepelni. – Ki az ön egészségügyi minisztere, akinek most le kell mondania? – tette fel a kérdést, hozzátéve, „ha ön az, nekünk is jó”.

Orbán Viktor válaszában arról beszélt, minden gondolatukat és percüket eddig a védekezés kötötte le, a beoltottságot tekintve pedig az elsők között vagyunk. Eközben meg kellett küzdeniük az ellenzékkel, mert a baloldal megpróbálta aláásni az egészségügybe vetette bizalmat. Az egészségügyi dolgozókat dicsérte és azt mondta, „mindenkinek megmentik az életét, akinek megmenthető az élete”.

Vadai Ágnes reakciójában többek között a kormány nemrég nyilvánosságra hozott táblázatát említette, amelyet Karikó Katalinnak kellett helyreigazítania. Orbán Viktor végül a DK politikusának is az oltásellenességgel vágott vissza, szavai szerint „sokkal jobban haladnánk a védekezésben, ha önök nem lennének oltásellenesek”.

Az ülést vezető Latorczai János itt közbeszólt, amiért az MSZP-s Kunhalmi Ágnes időközben bekiabált. A politikus azt mondta, „a közbekiabálás a szépségét árnyalja”.

Az LMP-s Schmuck Erzsébet annak kapcsán kérdezte Orbán Viktort, hogy alapítványokba kerül rengeteg közpénz. – Hajlandó-e az embereket megillető nemzeti vagyon lenyúlását megakadályozni? – tette fel a konkrét kérdését. A miniszterelnök szerint azonban az alapítványok vagyona csak közcélra, oktatási tevékenységre fordítható.

„A kormány által megjelentetett adatokból szakmai következtetések nem vonhatók le”
Bodacz Péter

„A kormány által megjelentetett adatokból szakmai következtetések nem vonhatók le”

Dobson Szabolcs gyógyszerész, egyetemi tanár szerint nem látni, hogy figyelembe vették volna az oltási kampányok időpontját, az oltottak demográfiai, földrajzi és egészségi jellemzőit, ezért a közölt adatok szakmai színvonala megkérdőjelezhető.

A párbeszédes Szabó Tímea visszatért a járványhoz azzal, hogy „fussunk neki még egyszer a halálozási statisztikáknak”. Korábbi ellenzéki politikustársaihoz hasonlóan ő is arról beszélt, hogy lakosságarányosan nálunk halnak meg legtöbben a koronavírus-járvány miatt. – Ki vállalja a felelősséget azért, hogy Magyarország a legrosszabbul teljesített a világon? Ön vagy Kásler Miklós – tette fel a kérdését.

Orbán Viktor itt ismét arra hivatkozott, hogy különféle országok különféle módon vezetik a nyilvántartásukat, nálunk mindenkit a koronavírus áldozataként regisztrálnak, aki covidos volt. Az Európai Unió statisztikája ezt küszöböli ki a miniszterelnök szerint, vagyis nem igaz, amit Szabó Tímea mond.

Az ellenzéki politikus azzal vágott vissza, hogy a kormányfő hazudik, nem ő. Felvetette a korábban már elhangzott táblázatot a vakcinák utáni halálozásokról, amelyet szerinte meghamisítottak. A miniszterelnök ezúttal is azzal zárta, hogy az ellenzék oltásellenes.

A jobbikos Steinmetz Ádám eltért a koronavírustól és arról beszélt, hogy az elmúlt tíz évben több százmilliárdot költöttünk arra, hogy a fiatalokat megtanítsuk focizni, ennek azonban a sikere nulla. Vagyis a tao szerinte nem sikertörténet. – A nagy pénz, kis foci jelenség irritálja az embereket – mondta, majd azt kérdezte, a miniszterelnök elégedett-e a labdarúgó klubok utánpótlásaival? Orbán Viktor szavai szerint munkaidő után áll rendelkezésre, hogy a fociról beszéljenek, de ez a magyar parlament. Majd leszögezte, hogy egyetlen sportág teljesítményéért sem visel felelősséget a kormány.