Karácsony Gergely: Meddig lehet döglött lovon lovagolni, Tóni?

Karácsony Gergely: Meddig lehet döglött lovon lovagolni, Tóni?

A Városháza udvar felőli homlokzata (Fotó: András Zalán)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Meddig lehet döglött lovon lovagolni, Tóni? – ezzel a Rogán Antalnak címzett kérdéssel osztotta meg Karácsony Gergely főpolgármester az úgynevezett Városháza-ügyet vizsgáló bizottság keddi üléséről szóló Telex-cikket kedd este.

A legfrissebb fejlemény az volt, hogy levélben válaszolt Berki Zsolt ingatlanos tanácsadó a Városháza-ügyet vizsgáló fővárosi vizsgálóbizottságnak az ügyben játszott szerepéről. Ebben koholmánynak nevezte az őt ért vádakat. Ő az az állítólagos közvetítő, akit a Városháza állítólagos eladási ügyében kiszivárgott videókban kulcsembernek tartanak. Berki hozzátette, hogy amennyiben valóban létezik „az állítólagos komoly befektető-vevő, aki az állítólagos tanácsadói díj miatt állt el a vételi szándéknyilatkozat megtételétől, amely állítólagosan 40 Mrd. forintról szólt”, akkor azt üzeni neki, hogy a vételi szándéknyilatkozatát fedezeti igazolással mellékelve juttassa el a Fővárosi Közgyűléshez, valamint tárják azt a vizsgálóbizottság elé.

Berki továbbá kérte Láng Zsoltot, hogy adja át üzenetét az állítólagos befektetőnek, miszerint „amekkora összeget reálisnak tart vagy reálisnak gondol a tanácsadói díj megfizetésére, azt adomány jogcímén juttassa el a Fóti Gyermekváros és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részére”. Mint Berki folytatta, ha ezt a befektető megteszi, abban az esetben nem volt blöff a Láng Zsolt által felolvasott levél. Végül Berki hozzátette: szerinte lehetséges, hogy Láng Zsoltot aljas, csalárd módon rászedték.

Berki kérte a vizsgálóbizottság elnökét, hogy az Anonymous-maszkos szivárogtató által közzétett felvételeket eredeti, vágatlan formában juttassa el neki, hogy meghallgathassa. Továbbá kérte, hogy igazságügyi hangtechnikusi szakértői véleményt is mellékeljen hozzá, amely kétséget kizáróan igazolja, hogy a felvétel eredeti, vágatlan és beavatkozásmentes. Azt is kérte, hogy mellékelje hozzá azon igazolásokat, amelyek kétséget kizáróan igazolják a hangfelvételek elkészítésének jogszerűségét, törvényességét és a felhasználásához szükséges hozzájáruló nyilatkozatokat. Ezután tud nyilatkozni a felvételek tartalmával kapcsolatban. (Az Anonymous-maszkos ismeretlen egyébként kedden közölte, hogy a vágatlan felvételeket elküldi a rendőrségnek.)

Soproni Tamás kérdéseire, miszerint kiket ismer, Berki így válaszolt. Tarlós István volt főpolgármestert nem ismeri. Bagdy Gábor volt főpolgármester-helyettest ismeri, 2016-ban vagy 2017-ben ismerte meg. Ha jól emlékszik, Csomós Miklós volt Fidesz frakcióigazgató által. Csomós Miklós urat tisztességes, becsületes embernek ismerte meg. Bagdy Gábor urat tisztességes, becsületes embernek ismerte meg, és annak is tartja. Barts J. Balázst, a fővárosi vagyonkezelő vezérigazgatóját, ha jól emlékszik, 2017-ben ismerte meg. Őt is becsületes, tisztességes embernek tartja. Karácsony Gergely főpolgármestert nem ismeri. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest nem ismeri.

Az ügy részleteire vonatkozó kérdésekre Berki úgy válaszolt, hogy mivel a rendőrség nyomozást rendelt el, a nyomozás érdekeire tekintettel nem áll módjában nyilatkozni.

A vizsgálóbizottság hétfőn hallgatta meg azt az ingatlanfejlesztőt, aki korábban közjegyző előtt nyilatkozott arról, hogy a főváros vezetőinek tudtával kívánták értékesíteni a Városháza épületét; ezt Bodnár Dezső a grémium előtt is megismételte, valamint azt is, hogy az érdeklődő befektetőktől tízszázalékos jutalékot akartak kérni az értékesítések után. A vagyonkezelő vezetői befektetőket kerestek a főváros tulajdonában álló ingatlanok megvásárlására, és ezek között szerepelt a Városháza épülete is. Azt 40 milliárd forint körüli áron kívánták eladni – tette hozzá. A nyilatkozat szerint a tájékoztatón nagyrészt Barts J. Balázs, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. vezérigazgatója beszélt. Elhangzott, hogy az értékesítések a főváros vezetőinek – köztük a főpolgármesternek – a tudtával és beleegyezésével történnek. Az ingatlanok értékesítése nyilvános pályázaton történik, a végső döntést a főváros vezetése hozza meg.

Az ingatlanfejlesztő a dokumentumban azt állította, hogy a befektetőt érdekelte az ingatlan, és egy következő befektetői megbeszélésen – az ügyről nyilvánosságra került hangfelvételeken szintén szereplő – Berki Zsolt elmondta, hogy 10 százalék a tiszteletdíja az egyes értékesítések után. A szokatlanul magas díjat azzal indokolta, hogy abból magasabb körök is részesülnek a fővárosnál. A nyilatkozat szerint Berki Zsolt azt is elmondta, hogy a pályázatokat szükség esetén irányítottan, testre szabottan írják ki, ezért volt szükség előzetes egyeztetésre. A befektetők nem kívánták a tiszteletdíjat kifizetni, a vételi szándékuktól elálltak, ezzel közvetítői szerepe megszűnt - hangzott el Bodnár Dezső nyilatkozatának ismertetésekor. Arra a kérdésre, hogy ki mondta, hogy a főpolgármester és a környezete tud a Városháza eladásának tervéről, azt válaszolta: Berki Zsolt.