Trump mellett állt ki – Leragasztott füllel ült az asztalnál Németh Zsolt Tusványoson

Trump mellett állt ki – Leragasztott füllel ült az asztalnál Németh Zsolt Tusványoson

Németh Zsolt Tusványoson (Forrás: Tusványos/Facebook)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – jelentette ki Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján. A Trump melletti kiállás jegyében Németh a jobb fülcimpájához egy „Hajrá Magyarország” feliratú, piros-fehér-zöld, vagyis a magyar zászló színeit használó papírdarabot illesztett, mintha csak golyó érte volna őt is ugyanott, ahol Trump volt amerikai elnököt. A magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott: dráma, hogy megtörténhetett, hogy előre megfontolt ideológiai és politikai szándékkal rálőhettek az amerikai elnökjelöltre, Donald Trumpra, és néhány héttel korábban ugyanúgy rálőttek Robert Fico szlovák miniszterelnökre. Németh értékelte az unióban kialakult helyzetet is, de ezúttal nem ment szembe a kormány politikájával, nem úgy, mint legutóbb, a NATO megítélése kapcsán.

Németh Zsolt az MTI beszámolója szerint kitért arra is, hogy az Európai Parlamentben létrejött egy olyan többség, amely lábbal tiporja az EP alapvető eljárási szabályait, egyúttal lehetetlenné téve a pozíciók mandátumarányos elosztását. Kijelentette ugyanakkor, hogy – idézzük – tiltakozni kell a konfrontáció, az eljárási szabályok lábbal tiprása ellen, ki kell állni a kooperáció, az együttműködés, a dialógus mellett. „Mi egy ilyen országot és egy ilyen Európát szeretnénk építeni, ahol a különféle gondolkodásmódok, szempontok, politikai megközelítések megférnek egymás mellett" – fogalmazott Németh Zsolt, aláhúzva, kritikai gondolkodás nélkül nem lehet normális politikát, normális demokráciát építeni.

A bizottsági elnök szerint fontos, hogy magukkal szemben is gyakorolják a kritikai gondolkodást, mint mondta, az visz előre, ha maguknak is képesek kérdéseket feltenni. Németh Zsolttól ez a mentalitás egyébként nem feltétlenül áll távol, korábban többször is kibeszélt a fideszes kánonból, és alapvetően az atlantista szempontrendszert hangoztatja, amellyel meglehetősen magára hagyatott azóta, amióta Martonyi János visszavonult a gyakorlati politikától. Legutóbb azzal képviselt más, a hivatalos narratívától eltérő álláspontot, amikor a NATO szerepét értékelte akkor, amikor a külügyminiszter, Szijjártó Péter, még a június 9-i választások előtt, élesen kikelt a katonai szövetség ellen. „Bármit mondjanak is Vlagyimir Putyin elnök nagyra becsült propagandistái, az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) nem oroszellenes szervezet, nem tervezi és soha nem is tervezte megtámadni Oroszországot, viszont képes megvédeni tagjait egy orosz támadástól. Oroszország azért nem tudja katonai eszközökkel korlátozni a magyar szuverenitást, mert NATO-tagok vagyunk” – mondta Németh a Magyar Atlanti Társaság „Európai biztonság: az atlantizmus jövője és az európai védelmi autonómia” címet viselő konferenciáján az MTA-n, hozzátéve: ha most nem lennénk NATO-tagok, akkor valószínűleg jelenleg nem Ukrajna védekezne egy orosz támadással szemben, hanem mi. A NATO védelmi szövetség, s az, hogy Oroszország ezt a szövetséget fenyegetésnek tekinti, pusztán arra bizonyíték, hogy uralmat akar gyakorolni a NATO-tagok, vagy legalábbis a NATO-tagok egy része felett, amit a NATO ellehetetlenít. A fideszes politikus azt is hangoztatta, hogy az oroszok nem feltétlenül megszállni akarnak minket, csak diktálni, hogy mit tegyünk és mit ne tegyünk: kivel szövetkezhessünk, milyen fegyvereink lehessenek, mit képviseljünk a nemzetközi fórumokon. Vagyis kikezdenék a magyar szuverenitást, éppen ezért a NATO nemcsak fizikai biztonságunk garanciája, hanem a szuverenitásunké is, abból is a legfontosabb.

Visszatérve Tusványosra: Németh összegzése szerint nehéz kérdésekre kell megfelelő válaszokat találni, és az egyetlen, ami nem segít ebben, az az agresszivitás, a pisztolylövés vagy az eljárási szabályok semmibe vétele.

Mindenesetre az EU kapcsán kevésé bizonyult ennyire élesnek Tusványoson: Németh azt mondta, hogy jobboldali előretörés szemtanúi vagyunk, erről szóltak az EP- és a nemzeti választások, erről szólnak az utóbbiak a jövőben is. Kulcsfontosságú, hogy létrejött egy pálya, és ennek a pályának a „bemozgása” lesz az egyik legfontosabb feladatuk. Jelenleg a Patrióták Európáért a harmadik legerősebb frakció az EP-ben – jelentette ki, s bár szó szerint véve igaza van, mindenesetre a Patrióták, ha úgy tetszik, nem játszik más ligában, mint a közvetlenül utána következő Meloni-féle ECR, hiszen míg ennek 82, addig a Meloni-vezette frakciónak 78 tagja van. Ez parlamenti arányokra lebontva: az EP-ben a Patrióták 12 százalékos erőt képviselnek. Úgy értékelt, valóban jobb pályán vannak, mint az előző időszakban voltak, és a jobb pálya a jobboldali politikai családok közösségét jelenti.

Németh szólt arról is, hogy a szomszédunkban zajló háború mellett a Közel-Keleten is háború zajlik, és kiemelte: proaktív politikával elébe kell menni, és mindent meg kell tenni, hogy ezeknek véget vessenek. Rámutatott: a nemzetközi jog mentén kívánnak ennek érdekében fellépni. Tudják, hogy komoly falakba ütköznek folyamatosan az elkötelezettségükkel, de senki sincs abban a morális helyzetben, hogy Magyarországnak az I. és II. világháborúban elszenvedett veszteségei után felrója a békepolitikáját, a béke melletti elkötelezettségét. Hangsúlyozta azt is, készülni kell a háború utáni helyzetre, új helyzet van és teljesen új helyzet lesz a háborút követően.