Támogatást kért Afganisztánnak a kínai külügyminiszter
Tálib harcosok járőröznek Kabulban 2021. augusztus 19-én. Négy nappal korábban a szélsőséges iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztán, miután a lázadók harc nélkül behatoltak az afgán fővárosba és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket (Fotó: MTI/AP/Rahmat Gul)

Vang Ji kínai külügyminiszter az Afganisztánnal szembeni szankciók feloldására szólította fel az Egyesült Államokat és a nyugati országokat a humanitárius válságra való tekintettel, amikor a tálibok átmeneti kormányának miniszterelnök-helyettesével találkozott Dohában. A Global Times internetes kiadásában kedden megjelent beszámoló szerint a kínai külügyi tárca vezetője előző nap találkozott Abdul Gáni Baradarral, a tálib vezetés miniszterelnök-helyettesével a katari fővárosban.

Vang a találkozón elmondta: Afganisztán történelmi lehetőség előtt áll arra, hogy saját maga vegye kézbe sorsát, békét és toleranciát teremtsen meg és előmozdítsa a nemzet újjáépítését. Hozzátette: ezzel egy időben azonban az ország négy fő kihívással áll szemben, ezek pedig a humanitárius válság, a gazdasági káosz, a terrorista fenyegetések és a kormányzási nehézségek. E kihívások leküzdésére több megértésre és támogatásra van szükség a nemzetközi közösség részéről – vélekedett. A szankciók feloldása mellett Vang Ji arra szólította fel a nemzetközi közösség tagjait, hogy létesítsenek kapcsolatot ésszerű és előremutató módon a tálib vezetéssel annak érdekében, hogy segítséget nyújthassanak Afganisztánnak elindulni az egészséges fejlődéshez vezető úton.

A kínai külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a tálibok nyitottságról és toleranciáról tesznek tanúbizonyságot, egyesítik Afganisztán különböző nemzetiségeit és csoportjait, valamint hatékonyan védelmezik a nők és gyermekek jogait és érdekeit. Arra szólította fel továbbá a tálib vezetést, hogy alkalmazzanak baráti politikát a szomszédos országokat illetően.

Leszögezte: Kína tiszteletben tartja Afganisztán szuverenitását, függetlenségét és területi egységét, és támogatja az afgán népet saját sorsának független kijelölésében, valamint fejlődési útjának önálló megválasztásában. Hangsúlyozta továbbá: Kína soha nem avatkozott Afganisztán belügyeibe, mint ahogyan nem próbált hasznot húzni vagy befolyását kiterjeszteni. A kínai külügyminiszter utóbbi megjegyzése feltehetően burkolt utalás volt az Egyesült Államok afganisztáni tevékenységére, amelyet a kínai fél már számos alkalommal bírált.

Vang szót ejtett a Kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalomról (ETIM) nevű terrorszervezetről is, amelyet Peking az északnyugat-kínai Hszincsiangban elkövetett merényletekért vádol. A zömében muszlim vallású ujgurok lakta Hszincsiang Afganisztánnal határos. A pekingi vezetés már korábbi tárgyalásokkor is a tálibok számára biztosított támogatása feltételként szabta, hogy a tálibok szigorúan elhatárolódjanak minden terrorszervezettől, köztük az ETIM-től. A kínai külügyminiszter a hétfői találkozón ismét kitért erre, reményét fejezve ki, hogy a tálib vezetés nem csupán elhatárolódik, de hathatósan le is számol a terrorszervezetekkel. Vang az ETIM-et valós fenyegetésnek nevezte Kína nemzetbiztonságát és területi egységét illetően, hozzátéve, hogy a szervezet Afganisztán hosszú távú stabilitását is veszélyezteti.

A jelentés szerint Baradar arról biztosította Vang Jit, hogy a tálib vezetés nagy jelentőséget tulajdonít Kína biztonsági aggályainak és be fogja tartani ígéretét, miszerint nem engedi, hogy bárki Kína sérelmére használjon fel afgán területeket.

(MTI)