Trump: Lesz, akiket nagyon rosszul érint majd a gazdaság újranyitása

Trump: Lesz, akiket nagyon rosszul érint majd a gazdaság újranyitása

Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház vírusellenes munkacsoportjának sajtótájékoztatóján a washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobájában 2020. március 14-én (Fotó: MTI/EPA/Shawn Thew)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Donald Trump amerikai elnök változatlanul az ország gazdasági újraindítása mellett érvelt kedden délután az arizonai Phoenixben, ahol a Honeywell egészségügyi arcmaszkokat gyártó üzemét látogatta meg.

Az amerikai elnök, aki először hagyta el Washingtont a járvány kezdete óta – leszámítva a legutóbbi hétvégét, amelyet a szövetségi fővároshoz közeli Camp Davidben töltött –, Phoenixben egy kerekasztal-beszélgetésen hangsúlyozta: „nem lehet az országunk gazdaságát zárva tartani az elkövetkező öt esztendőben”.

Kérdésekre válaszolva elmondta azt is, hogy a járványhelyzetet tekintve egyelőre „nincs minden rendben”, és a gazdasági újranyitás sokakra hatással lesz, sőt lesz akiket nagyon rosszul érint majd. Utalt arra, hogy néhány orvos szerint a járvány újra fellángolhat, de leszögezte: „ha lesz láng, akkor ezt majd eloltjuk”. Azt is kifejtette, hogy az időseknek és a komoly betegségekkel küszködőknek egyelőre még vigyázniuk kell magukra, de a többiek bátran visszatérhetnek a munkába. A gazdasági újranyitást egyébként a vírus elleni küzdelem „újabb szakaszának” nevezte.

Az arizonai látogatáson az elnök nem viselt arcmaszkot, ellentétben a kíséretében lévő újságírókkal, tanácsadókkal és a titkosszolgálat munkatársaival.

Kayleigh McEnany, a Fehér Ház szóvivője a látogatás közben a Twitteren közölte: az egyes tagállamok gazdasági újranyitásának folyamata fokozatos lesz, és támaszkodik az egészségügyi szakemberek tanácsaira. „Az elnök csakis adatokra épülő, teljesen biztonságos újranyitást szorgalmaz” – emelte ki.

Mike Pence alelnök megerősítette azokat a nem sokkal korábban megjelent sajtóértesüléseket, melyek szerint a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedéseket összefogó munkacsoport május 25-én befejezi tevékenységét.

Trump Phoenixben dicsérte a munkacsoport eddigi tevékenységét, és azt mondta, hogy két járványügyi szakembere, Anthony Fauci és Deborah Birx tanácsaira a kormányzat továbbra is igényt tart. Jelezte egyúttal, hogy új munkacsoportot hív életre, amely „a biztonságra és az újranyitásra” összpontosítja majd a figyelmét.

Cuomo: Társadalmi reformra van szükség

A társadalom járvány utáni megreformálására szólított fel Andrew Cuomo, New York állam demokrata párti kormányzója kedden. A politikus a szokásos napi sajtótájékoztatóján hangoztatta azt, hogy szerinte „társadalmi reformra” van szükség, ha – mint fogalmazott – „jobban akarunk újjáépíteni”. Konkrétan azonban nem fejtette ki, hogy mit is ért a társadalom megreformálásán.

Cuomo bejelentette: növekedett a Covid-19-ben elhunytak száma, míg vasárnap 226, addig hétfőn 230 halálos áldozatot követelt a járvány az államban. „Minél előbb indítjuk újra a gazdaságot, annál nagyobb árat fogunk fizetni érte az emberi életeket tekintve. Az alapvető kérdés, amelyet nem hangsúlyozunk eléggé, hogy mennyit is ér egy emberi élet!” – fogalmazott Cuomo.

New York kormányzója ismét a szövetségi kormányzat anyagi segítségének fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta: döntésével „a szó szoros értelmében a kormányzat határozza meg, hogy hány ember fog életben maradni, vagy meghalni”. Vitatta Donald Trump amerikai elnök és Steve Mnuchin pénzügyminiszter azon kijelentését, hogy a járvány előtt rosszul gazdálkodó tagállamokat a kormányzat nem fogja megsegíteni. „Ha az államokat kiéheztetik, akkor hogyan várható el, hogy részt vállaljanak az egész ország újraindításából” – fogalmazta kérdésbe az álláspontját Cuomo.

(MTI)