Könnyebben le lehetne tiltani a telefonszámot a közvélemény-kutatók előtt

Telefon Fotó: Unsplash

Letilthatók lesznek a telefonszámok a véletlenszerűen tárcsázó közvélemény-kutatók előtt, és csökkenhet az egyajánlatos közbeszerzések száma – írja az MTI. A többi között ezt is célozzák azok a módosító javaslatok, amelyeket csütörtöki ülésén fogadott el az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága egyes előterjesztésekhez. A jövőben a telefonelőfizetői szerződés megkötésekor tiltható lesz, hogy a számunkat közvélemény-kutatók, piackutatók hívják vagy terméktájékoztatás céljából tárcsázzák. A jogszabály-változtatás biztosítja, hogy ez akkor is érvényesíthető legyen, amikor a közvélemény-kutatók véletlenszerű tárcsázással keresik fel a megkérdezetteket.

A közjogi tárgyú törvények módosítása emellett lépéseket tesz az egyajánlatos közbeszerzések csökkentése érdekében. A változtatások között szerepel, hogy a Déryné Művészeti Nonprofit Kft.-t vagyonjuttatásként megkapja a Színház- és Filmművészetért Alapítvány.

Az eljárások korszerűsítését célzó előterjesztéshez is módosításokat fogadott el a testület. Ezek bővítenék a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökének rendeletalkotási jogát a bányafelügyeleti területen. A rendeletalkotás érinti a bányafelügyeleti díj mértékét, de azt is kimondja, hogy a díjat ötévente felül kell vizsgálni.

Egy másik módosítás biztosítják az uniós irányelv érvényesülését a tűzfegyver-engedély megtagadásának adatcseréje területén. Egy további változtatás pedig könnyítést tartalmaz az ötezer fő alatti településeknek támogatások elnyeréséhez.

Az igazságügyi tárgyú előterjesztés is változhat: az Állami Számvevőszék elnökének hatvan napot meghaladó akadályoztatása esetén az általa kijelölt alelnök gyakorolja az elnöki jogokat, bizonyos kivételekkel. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) kérésére az adatkezelő jogsértése esetén, szigorú eljárás mellett lehetőség lesz elektronikus adat eltávolítására vagy ideiglenes hozzáférhetetlenné tételére.

A testület azt a módosítást is támogatta, hogy az Országos Atomenergia Hivatal rendeletalkotási feladatai egészüljenek ki több új szabályozási tárgykörrel: a nukleáris létesítményekre és a radioaktív hulladéktárolókra vonatkozó hatósági engedélyezési eljárásokra és műszaki követelményekre vonatkozó, valamint az ionizáló sugárzás elleni védelemről szóló, és az ahhoz kapcsolódó engedélyezési rendszerre vonatkozó szabályozással.

(MTI)