Publicus: Nő az oltási hajlandóság, de a keleti vakcinák iránt kicsi a bizalom

Publicus: Nő az oltási hajlandóság, de a keleti vakcinák iránt kicsi a bizalom

A Hszinhua hírügynökség által 2020. december 31-én közreadott képen egészségügyi dolgozó nézi a Sinopharm kínai állami gyógyszergyártó egyik leányvállalata által a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagot tartalmazó fecskendőket a cég egyik pekingi üzemében december 25-én. A vakcina inaktivált, vagyis az emberi sejtekben szaporodásra nem képes vírust tartalmaz. Az oltóanyag feltételes forgalmazási engedélyt kapott Kínában. MTI/AP/Hszinhua hírügynökség/Zhang Yuwei

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Tízből hat megkérdezett beoltatná magát koronavírus ellen, ha választhatna az oltóanyagok közül. Minél kisebb településen lakik valaki, annál kevésbé oltaná be magát – derül ki a Publicus Intézet felméréséből.

Mint megállapították, az oltási hajlandóság hónapról hónapra növekszik: míg 2020. novemberben tízből négy, addig 2021 januárjában már tízből hat megkérdezett mondta azt, hogy beoltatná magát, ha választhatna a különböző készítmények közül.

Azok közül, akik beoltatnák magukat, tízből kilencen fogadnák el a Pfizer vakcináját (91 százalék), tízből nyolcan pedig a Moderna készítményét (77 százalék). Jóval nagyobb a bizalmatlanság a keleti oltóanyagokkal szemben: akik beoltatnák magukat, azoknak a harmada fogadná el az orosz vakcinát (35 százalék), illetve a negyede a kínai oltóanyagot (27 százalék).

A Fidesz-szavazók többsége – azok közül, akik beoltatnák magukat – elfogadná az orosz vakcinát (55 százalék), 31 százalékuk viszont nem. Azok az ellenzéki szavazók közül, akik úgy nyilatkoztak, hogy beoltatnák magukat, tízből ketten mondták azt, hogy elfogadnák az orosz szert, tízből heten azonban úgy látják most, hogy inkább nem. A bizonytalan szavazók többsége szintén nem oltatná be magát az orosz hatóanyaggal.

A 60 évesnél idősebbek kétharmada – amennyiben lehet választani a vakcinák közül – szintén így tenne. A középkorúaknál a legnagyobb az elutasítottság: a 30 és 44 év közöttiek fele (49 százalék) inkább nem oltatná be magát. Ezzel szemben tízből hat 18 és 29, illetve 45 és 59 közötti (60 és 64 százalék) inkább beoltatná magát koronavírus ellen, ha választhatna az oltóanyagok közül.

Minél kisebb településen lakik valaki, annál alacsonyabb az oltási hajlandósága: míg Budapesten tízből nyolc (80 százalék), a megyeszékhelyeken pedig tízből hat (63 százalék) megkérdezett oltaná be magát, addig kisebb városokban és a községekben élők fele döntene így. (53–49 százalék)

Publicus Intézet a Népszava megbízásából január 19–22 között 1001 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az emberek véleményét a különböző koronavírus elleni oltóanyagokkal kapcsolatban.