A magyarok 77 százaléka szerint az ukrajnai háborúnak és a magas energiaáraknak fel kell gyorsítaniuk a zöld átállást; ez 12 százalékponttal magasabb az uniós átlagnál és a harmadik legmagasabb arány az EU 27 tágallamában – tájékoztatta az Európai Beruházási Bank (EIB) az MTI-t csütörtökön.
A luxemburgi székhelyű beruházási bank éves éghajlati felmérése szerint az EU országai közül csak Horvátországban (81 százalék) és Olaszországban (77 százalék) volt magasabb azok aránya, akik szerint a háború után kialakuló magas energiaárak miatt gyorsítani kell a zöld átmenetet.
A kutatásból kiderült, hogy a magyarok 91 százaléka szerint az éghajlatváltozás hatásai már érezhetők a mindennapokban, ez 4 százalékpontos növekedés egy év alatt. Tízből kilencen mondták, hogy a kormány túl lassan cselekszik, és csupán 35 százalék gondolja azt, hogy 2030-ig jelentősen csökkenthető az ország szén-dioxid-kibocsátása. A megkérdezettek 86 százaléka szerint globális katasztrófához vezet, ha nem csökkentjük drasztikusan az energia- és árufogyasztásunkat.
A magyar válaszadók 63 százalék várja a kormánytól, hogy a megújuló energia fejlesztését tekintse prioritásnak, ezt követi az energiaellátás diverzifikációra való törekvés (23 százalék). Mindössze a megkérdezettek 14 százaléka állította, hogy a vállalkozások nem igazán hajlandóak változtatni termelési és fogyasztási módjukon, ez 5 százalékponttal marad el az uniós átlagtól.
A magyarok 71 százaléka szerint magasabb adókkal kellene sújtani a légi közlekedést és a városi terepjárók használatát, és kétharmaduk támogatná, hogy a nagyobb energia fogyasztók többet fizessenek.
Tízből egy megkérdezett (11 százalék) tartotta elfogadhatónak, hogy 19 Celsius fokra csökkentsék a lakások hőmérsékletét a téli időszakban, amely jelentősen elmarad a 28 százalékos uniós átlagtól. Az EIB felmérésből kiderül, hogy minden harmadik magyar már most sem engedheti meg magának otthona megfelelő fűtését.
A felmérésben résztvevők egyharmada (32 százalék) várja a kormánytól az energiát terhelő adók csökkentését, és csak minden negyedik (26 százaléka) vélte úgy, hogy lakossági kampányokkal kell az energiatakarékosságot ösztönözni. A gáz, az olaj és a szén árának szabályozását vagy ársapka meghatározását 23 százalék, az energiautalványok bevezetését 13 százalék támogatná.
Teresa Czerwinska, az EIB alelnöke a közlemény szerint elmondta: a felmérés azt mutatja, hogy a magyarok többségében támogatják a megújulóenergia-termelésre való áttérés kiemelt kezelését a globális éghajlati és energiaválság leküzdésének hatékony módjaként. Hozzátette, hogy az EIB kész tanácsadással és "pénzügyi eszközeinek teljes skálájával" segíteni Magyarországnak az igazságos zöld átállásban.