Egy amerikai bíróság visszaállította a szénbányászati moratóriumot
Külszíni kitermelés egy Atlanta melletti lelőhelyen az Egyesült Államokban (Fotó: Shane McLendon/Unsplash)

Egy amerikai szövetségi bíróság visszaállította a szénbányászati moratóriumot a szövetségi földterületeken pénteken. Amerikai médiajelentések szerint a bíróság előírta, hogy a kormányzati szervek folytassanak le új környezeti felülvizsgálatot, mielőtt folytatódik a bányászati jogok értékesítése a szövetségi földterületekről.

A határozat szerint az előző felülvizsgálat, amelyet Donald Trump elnöksége idején végeztek, nem vette figyelembe a szénhasználat miatt keletkezett üvegházhatású gázok kibocsátásának klímakárosító következményeit. A moratóriumot eredetileg Barack Obama elnöksége alatt vezették be, majd Donald Trump idején eltörölték.

Az Egyesült Államok teljes éves szénbányászatának majdnem felét adják a magánvállalkozások, amelyek az államtól vásárolt bányászati jogok alapján szövetségi földterületeken működnek főként nyugaton, Wyoming, Montana és Colorado államban, ahol több ezer munkahelyet tartanak fenn. Kormányzati adatok szerint az amerikai központi költségvetés, és a szövetségi államok büdzséje is évente mintegy 400 millió dollár bevételt könyvelhet el az ilyen bányászati vállalkozások különböző befizetéseiből.

Kritikus a szénhiány Lengyelországban
Stier Gábor

Kritikus a szénhiány Lengyelországban

Az állam pénzügyi segítséget ad a fogyasztóknak.

A szénalapú energiatermelés az egyik fő forrása az Egyesült Államok üvegházhatásúgáz-kibocsátásának, ugyanakkor az egyik alapja az amerikai áramellátásnak. A Nemzeti Bányászati Szövetség elnöke közölte, hogy fellebbeznek a bírósági döntés ellen. Rich Nolan aggályosnak nevezte, hogy az energiaár-krízis közepén születik ilyen bírósági döntés, amely a megfizethető és biztonságos energiaforráshoz való hozzáférést akadályozza.