
Peking figyelmeztetése ellenére Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke várhatóan tényleg Tajvanra utazik kedden vagy szerdán, és a Reuters értesülései szerint négy amerikai hadihajó, köztük egy repülőgép-hordozó érkezett a környező vizekre, hogy biztosítsák Pelosi biztonságát. Pusztán a látogatás lehetősége is már óriási diplomáciai bonyodalmat kavart, amennyiben a hírek igazak, ez lenne az első amerikai házelnöki látogatás Newt Gingrich 1997-es utazása óta.
A különféle híradások szerint Pelosi kedd este érkezhet a sziget fővárosába, Tajpejbe, szerdán pedig a parlamentbe látogathat.
– Ez durva beavatkozás lenne Kína belügyeibe, ami nagyon súlyos következményekkel járhat – figyelmeztetett ezzel kapcsolatban hétfőn Csao Licsian, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
Peking éles tiltakozása jeléül az Egyesült Államokhoz hasonlóan felvonultatja harci repülőit és hadihajóit. A Reuters forrásai szerint a kínai repülők kedd reggel több taktikai megmozdulást is véghez vittek, miközben a tajvani repülőgépek is készenlétben álltak, hogy reagáljanak ha a kínai repülők megsértik a légteret.
Eközben a Portfolio Kínából kiszivárgott videófelvételek alapján azt írja, hogy Kína DF-16-os rövid hatótávolságú ballisztikus rakétarendszereket telepít Fucsien tartományba, a Tajvani-szoros szárazföldi oldalára.
Kína számára különösen érzékeny pont Tajvan szigete, Peking ugyanis elvárja a világ országaitól az „egy Kína” elv elfogadását, vagyis azt, hogy Tajvan a Kínai Népköztársaság része.
Chinese army actively moving armored vehicles to Fujian province, where surprise exercises will begin tomorrow.
— ZOKA (@200_zoka) July 29, 2022
Same started with Ukraine.. pic.twitter.com/7MoJOdyKEY