Amerikai nagykövet: el kell döntenünk, melyik irányt választjuk ezekben a viharos időkben
David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete (MTI/Koszticsák Szilárd)

Bár Orbán Viktor karácsony előtt zárt körben arról tartott beszédet, hogy Magyarországnak ki kell maradnia az Egyesült Államok által vezetett szövetségi rendszerből, amelyre a miniszterelnök következetesen „blokként” hivatkozik, David Pressman amerikai nagykövet csütörtök este a két ország kapcsolatáról, és az azokat ért kihívásokról értekezett. Az Egyesült Államok magyarországi képviselője a Szent Korona visszaadásának 45 évfordulója alkalmából a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete által szervezett ökumenikus Istentiszteleten vett részt a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templomban.

Orbán Viktor szűknek érzi a nyugati világot Magyarország ambíciói számára
Magyar Hang

Orbán Viktor szűknek érzi a nyugati világot Magyarország ambíciói számára

A miniszterelnök úgy gondolja, hogy Magyarországnak kifejezetten rossz tapasztalatai vannak a blokkosodással.

 

Beszédét (melyet itt olvashatnak) a korona múltjának méltatásával kezdte, és azzal, hogy 1945-ben a magyar katonaság néhány bátor tagja döntött úgy, hogy rendkívüli kockázatot vállaltak, és legértékesebb műtárgyukat az Egyesült Államok kezébe adják. Mint megjegyezte: egy fekete táskát, melyben egy 1000 éves műtárgy volt, az egyik ország katonája egy másik, vele háborúban álló ország katonájának adott át. – Bár kormányaink akkoriban ellenségek voltak, a magyarok barátot láttak az Egyesült Államokban. Egy népet láttak, akire rábízhatták egyik legfontosabb, legjelentősebb kincsüket – mondta a nagykövet. Majd hozzátette: Az Egyesült Államok pedig megvédte a magyar Szent Koronát. Annyira komolyan vették ezt a felelősséget, hogy a Fort Knox erőd híres trezoraiban helyezték el a kincset.

A visszaadás körülményeire kitérve megjegyezte, hogy 1978-ban és az azt megelőző években Carter elnök és csapata pozitív jeleket látott Magyarországon. A magyar nép lassan kihúzódott a szovjet igából. Ezért döntöttek úgy, hogy visszajuttatják a koronát Magyarországra. Holott korábban úgy tervezték, hogy erre csak a szovjetektől való teljes függetlenedés után kerítenek sort.

– Az Egyesült Államoknak megtiszteltetés, hogy megőrizhette a koronát. Így tesznek a barátok – tette hozzá David Pressman.

Majd rátért az aktuálpolitikai kérdésekre is, és Vlagyimir Putyinra egy olyan idő embereként hivatkozott, amelyen a világ nagy része megpróbált túllépni. – Kis ember, aki csak félelem és megfélemlítés eszközével élve képes a vezetésre. Azt hitte, hogy az ukrán nép ismét egy szovjet típusú uralkodó felé hajlik, de tévedett. Az ukránok, akárcsak a magyarok évtizedekkel korábban, már meghozták a döntésüket. Már felvázolták az útjukat, és ez nem tartalmazta a visszatérést egy bukott rendszerhez, amely oly sokáig cserbenhagyta őket – jelentette ki a nagykövet.

Majd hozzátette: „Mindannyiunknak el kell döntenünk, melyik irányt választjuk ezekben a viharos időkben. Kik a barátaink? Kihez forduljunk, ha nehéz idők járnak, ha olyanokkal állunk szemben, akik ártani akarnak nekünk?”