Új tankönyvengedély-hosszabbítási eljárásra kötelezte a bíróság az Oktatási Hivatalt, miután az jogalap nélkül tagadta meg egy magánkiadó tankönyvének hosszabbítási igényét – írja az Úgytudjuk.hu a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon pénteken kihirdetett ítélete alapján.
Az indoklás szerint, bár főszabály szerint magánkiadó új tankönyvet nem engedélyeztethet, ez a meglévő engedélyek meghosszabbítására nem vonatkozik.
A pénteki tárgyaláson a Pedellus Kiadó egyik középiskolás nyelvtan könyvének hosszabbítása volt terítéken. A kiadó kiemelte, hogy míg az ők hosszabbítási igényét megtagadták, addig az – azóta már államosított – Apáczai Kiadó tankönyveinek engedélyét meghosszabbították, noha az eredeti engedélyt még magánkiadóként szerezte.
A lap szerint jövőre 822 magánkiadású tankönyv tűnhet el a rendelhető könyvek listájáról, most több mint 130 könyv számára csillant fel a remény, egyúttal a kiadóknak sem kell azonnal lehúzni a rolót.
Számháborús övezet
Ha az ember nem járna iskolák környékén, nem beszélne pedagógusokkal, tényleg azt hihetnénk, az oktatás körül minden rendben.
A tankönyvkiadók által indított első perek szerdán kezdődtek az Oktatási Hivatal ellen. Romankovics András, a Tankönyvesek Országos Egyesületének alelnöke négy másik kiadóval együtt azért perelte be a magyar államot, mert hiába fizettek be jelentős összeget közkedvelt tankönyveik engedélyének meghosszabbítására, azt eljárás lefolytatása nélkül elutasították. Az ugyanilyen paraméterekkel rendelkező állami tankönyvek engedélyét gond nélkül meghosszabbították a döntéshozók. Ezt pedig hátrányos megkülönböztetésnek értékelték, amit megengedhetetlennek tartanak.
Romankovics hétfőn az Átlátszónak azt mondta, ez a per a tankönyv-választás szabadságáról, végső soron tehát az oktatás szabadságáról szól. Ha ugyanis elbuknak, jövőre már csak az állami egyentankönyvekből tanulhatnak a diákok az országban.
Hozzászólna? Várjuk Facebook-oldalunkon.