A bankok a hitelmoratórium kockázataira figyelmeztettek, a minisztérium beszólt nekik

A bankok a hitelmoratórium kockázataira figyelmeztettek, a minisztérium beszólt nekik

Teherautó-plató egy aszályos mezőn. Képünk csak illusztráció! (Fotó: Nikita Sypko/Unsplash)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Magyar Bankszövetség szerint az agrárhitel-moratóriumról kihirdetett kormányrendelet a nemzetközi szabályozásokból adódó ügyfélkockázati besorolás romlása miatt elnehezíti az igénybe vevő ügyfelek jövőbeli hitelezhetőségét, amely pénzügyi szempontból is jelentős kockázatot hordoz.

A szövetség keddi, MTI-nek küldött közleménye kiemeli: a frissen megjelent agrárhitel-moratóriumról szóló kormányrendelet a bankok által javasolt és pénzügyileg egyes esetekben indokolt tőkemoratóriumot meghaladva teljes körű moratóriumot kínál egyes agrárágazatok számára. A Magyar Bankszövetség arra kéri az aszály, vagy egyéb ok miatt megszorult vállalkozásokat, hogy bankjukkal egyeztetve találják meg a megfelelő pénzügyi megoldást, biztosítsák vállalkozásuk kiszámítható fejlődését. (Mindezzel tulajdonképpen arra céloznak, hogy amennyiben az ügyfél azt választja, hogy nem törleszt, azzal a saját hitelképességét áshatja alá, vagyis a jövőben lehet, hogy nem kaphat hitelt – a szerk.) 

Közölték, hogy a régió és Magyarország jelentős részén tapasztalható szélsőségesen száraz időjárás komoly nehézségek elé állítja az agráriumot, melyek leküzdésében a bankok a gazdák partnerei kívánnak lenni. A szélsőséges időjárás hatására, továbbá a fejlődési ütem megőrzése érdekében az agrárszektorban további, jelentős bankhitel bevonására lesz szükség. Erre piackonform megoldásokkal a bankszektor készen áll – írták.

A kormány 2022 szeptemberétől 2023. végéig rendelt el moratóriumot a mezőgazdasági vállalkozások beruházási és forgóeszközhiteleinek visszafizetésére. A gazdák dönthetnek arról, hogy élnek-e az adott lehetőséggel.

A gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményben reagált a bankszövetség figyelmeztetésére, Szerintük „elvárható, hogy a Magyar Bankszövetség a hitelmoratóriummal kapcsolatos félrevezető, negatív következményeket sugalló kommunikációja helyett segítse a hiteladósokra nehezedő problémák kezelését, és biztosítsa partnerségéről a bajba jutott agrárügyfeleiket. A bankoknak, ahogy korábban is, így most is lehetőségük van arra, hogy a normál banküzem részeként a szektorban tapasztalt nehézségek miatt maguk dolgozzanak ki egy kockázatkezelési eljárást, hogy az agrárügyfelek ne szembesüljenek azonnali, túlzott hiteltörlesztési terhekkel.”

Sőt, szerintük a bankok miatt kell a hitelmorítórium, mert ha „időben eleget tettek volna a szektort érintő problémák banki kezelésének, akkor a hitelmoratórium intézményének felállítására nem lett volna szükség a múltban sem és most sem”.