Felpörgött a zálogházak forgalma

Felpörgött a zálogházak forgalma

A BÁV Zálogfiók bejárata Kőbányán, az Állomás utcában (Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Jelentősen megugrott a záloghitelezést igénybe vevő ügyfelek száma a BÁV Zálog fiókjaiban az elmúlt évben – mondta az rtl.hu-nak Dandé Imre, a BÁV Zálog igazgatója, a Magyar Zálogházak és Záloghitelezők Országos Szövetségének elnöke. Utóbbi minőségében hozzátette: a BÁV Zálog tapasztalatai kisebb eltérésekkel rávetíthetők a teljes magyar zálogpiacra, a tendencia egyértelmű.

A normál üzleti évek tapasztalatai szerint – a koronavírus időszakát nem ide értve – általában nem jellemző a jelentős forgalomnövekedés, idén azonban ez megváltozott: nagyjából 20 százalékos bővülést tapasztalunk – fogalmazott Dandé Imre. Arról is beszélt, hogy általában november-decemberben szokott leni jelentős visszaváltási hullám, idén azonban másra számít. „Idén vélhetően kevesebb ügyfél tudja majd kiváltani az ékszerét, megnő a hosszabbítások aránya, mert rezsiszámlát kell fizetni, vagy a növekedő infláció miatt a megélhetésre kell fordítani a pénzt” – mondta.

A záloghitel egy rövid futamidejű, 30, 60 vagy 90 napra szóló kölcsön, amelynek fedezete egy zálogtárgy, az ügyletek 80 százaléka 90 napos. Amikor lejár a záloghitel, az ügyfél három dolgot tehet: nem váltja ki a zálogtárgyat, tehát nem fizeti vissza a hitelt, ekkor a tárgy a záloghitelező tulajdonába kerül. Ha megteheti, a hitel visszafizetésével kiváltja, ilyenkor visszakapja a zálogtárgyat. Van egy köztes megoldás is: az ügyletet meg lehet hosszabbítani, azaz prolongálni, ez egy 90 napos ügyletnél azt jelenti, hogy az ügyfél három hónapra kifizeti a kamatot és a prolongálási díjat, ilyenkor újraindul a háromhavi zálogciklus.

Címkék: zálogház