Afganisztánban 153 médium szűnt meg a tálib hatalomátvétel óta

Afganisztánban 153 médium szűnt meg a tálib hatalomátvétel óta

Az afgán kormányerők ellen küzdő tálib harcosok felvonják zászlajukat a délkelet-afganisztáni Gázni tartomány kormányzójának háza előtt a tartomány azonos nevű székhelyén 2021. augusztus 15-én (Fotó: MTI/AP/Gulabuddin Amiri)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Afganisztánban húsz tartományban 153 médiaorgánum fejezte be tevékenységét azóta, hogy a tálibok augusztus közepén átvették a hatalmat az országban – írta honlapján a TOLONews afganisztáni hírcsatorna, a szabad sajtót támogató szervezetek hétfői közlésére hivatkozva.

A szervezetek illetékesei szerint a megszűnt médiaorgánumok között rádióadók, tévécsatornák és sajtótermékek vannak. Megszűnésük legfőbb okai gazdasági és politikai jellegűek voltak. Tisztségviselők rámutattak: további médiumok megszűnése várható, ha nem sikerül megoldani a pénzügyi válságot, és nem enyhítenek a rájuk vonatkozó korlátozásokon.

Maszrúr Lutfi, az Afganisztáni Nemzeti Újságíró Unió képviselője felszólította a nemzetközi szervezeteket: tegyenek lépéseket azért, hogy ne folytatódhasson ez a lesújtó trend. – Ellenkező esetben hamarosan vége lehet a sajtószabadságnak és más emberi és polgári szabadságjogoknak –mondta Lutfi. Hasonlóan nyilatkozott Hudzsatulla Mudzsadadi, az Afganisztáni Újságíró Szövetség helyettes vezetője.

A Milma online rádió a megszűnt médiaorgánumok egyike. A rádióadót 2011-ben hozták létre, és politikai, kulturális, gazdasági, valamint sporteseményekkel foglalkozott. Főszerkesztője, Jakob Hán Manzúr gazdasági problémákkal és nem megfelelő munkakörnyezettel indokolta a bezárást. Manzúr elmondta a TOLONewsnak, hogy a Milmának 35 munkatársa volt, és 13 tartományban hallgatták.

Az afganisztáni szabad médiát támogató szervezetek szerint jelentősek a gazdasági problémák az országban, a korlátozások pedig nagy kihívás elé állítják a médiaorgánumokat.

(MTI)