A koronavírus a tünetek megjelenésének első hetében fertőzhet a legjobban – állítja egy hongkongi tanulmány, amely a The Lancet orvosi szaklapban jelent meg.
A kutatók ezt 23, Covid-19-es kórral fertőzött beteg nyálmintájának vizsgálata alapján mutatták ki. A 35 és 75 év közötti páciensek a tünetek megjelenésének első hetében terjesztették a legnagyobb mértékben a vírusokat, utána ez fokozatosan csökkent. Ez azért is fontos megállapítás, mert ezek szerint a betegek az esetleges kórházba szállítás előtt fertőznek a legjobban – jelentette ki az egyik szerző, Kelvin To Kai-wang, a hongkongi egyetem mikrobiológiai professzora. Ez megmagyarázza azt is, hogy miért tud ilyen gyorsan terjedni a betegség – írja a tanulmányt ismertető South China Morning Post hongkongi lap.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy az idősebb emberekben jobban elszaporodott a vírus, és közel egy hónapig is jelen maradt a páciensek testében. Az egyik esetben a tünetek megjelenése után 25 nappal, a vizsgált betegek harmadánál pedig 20 vagy annál több napig is ki lehetett még mutatni a vírus genomját. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennyi ideig fertőző a beteg, mert nem az élő vírust, hanem annak genomját mutatták ki. Mindenesetre ez is azt a gyanút támasztja alá, hogy a fertőzötteknek tovább kellene karanténban maradniuk.
Kínai tudósok: 20 napos karanténra lehet szükség | Magyar HangKínában jelenleg az a gyakorlat, hogy a betegek a kórházi kezelés után 14 napig elkülönítő központokban lábadoznak, majd további 14 napot otthon töltenek karanténban. Hongkongban a kórházi időszak után nem tartják szükségesnek ezt az elkülönülést, de az orvosok folyamatosan figyelemmel kísérik a betegek gyógyulását.
A kutatók azt is felvetették, biztonságosabb lenne, ha nem az egészségügyi személyzetnek kellene megcsinálnia a torok- és orrváladék mintavételét, hanem a páciensek vennék le a szükséges mintát. Kérdés, hogy ezt mennyire lehetséges szakszerűen megoldani.
A vírus világszerte már több mint 436 ezer embert fertőzött meg és csaknem 20 ezer ember halálát okozta.