Olyan lélegeztetőgépeket is vett a kormány, amikről már akkor is lehetett tudni, hogy veszélyesek

Olyan lélegeztetőgépeket is vett a kormány, amikről már akkor is lehetett tudni, hogy veszélyesek

A koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges eszközöket pakolnak ki a Wizz Air Kínából érkezett repülőgépéből a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. május 9-én. Kínából ma hét repülőgéppel 5,5 millió védőmaszk, 600 betegőrző monitor, 80 lélegeztetőgép és több ezer lélegeztetőgépekhez szükséges felszerelés érkezett az országba (Fotó: MTI/Botár Gergely/Kormany.hu)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Olyan lélegeztetőgépeket is vett 2020 tavaszán a magyar kormány Vinod Sekhar maláj üzletembertől, amelyekről brit orvosok már korábban közölték, hogy veszélyeztethetik a betegek életét – tudta meg a Malaysia Now hírportál.

Az Orbán-kormány az első koronavírus-hullám alatt összesen 178 milliárd forintért vásárolt kínai lélegeztetőgépeket Vinod Sekhartól. A 6258 darabos szállítmányt a Sekhar érdekeltségébe tartozó GR Technolgies nevű cégen keresztül érkezett Magyarországra. A lap szerint 2020 tavaszán, a hatalmas összegű magyar gépvásárlás idején már tudni lehetett, hogy a Sekhar általa eladott egyik típus nem felel meg a biztonságos használat követelményeinek, akár a betegek életét is veszélyeztethetik a hibái.

A Shangrila 510S típusú készülékről brit kutatóorvosok Nagy-Britanniában egy 60 oldalas jelentést adtak ki, majd az ott megfogalmazott aggályok nyomán az egészségügyi tárca 750 berendezést ki is vont a forgalomból.

Az SH300 típusú készülékekről Kolumbiában jelentették, hogy legalább hat ember halálát okozták, mivel a gépek többször is váratlanul leálltak, ráadásul helytelen adatokat továbbítottak.

Tavaly novemberben a maláj hatóságok házkutatást tartottak Sekhar központi cégének a Kuala Lumpur-i irodáiban, pénzmosás gyanúja miatt. A 24.hu írta meg korábban, hogy Sekhtar májusban, röviddel azután, hogy leszállította a lélegeztetőgépeket, vett egy luxusjachtot és egy Bombardier BD-700-1A10 magánrepülőt is.

Magyarországon a járvány alatt megvásárolt összesen 16 ezer lélegeztetőgép szinte teljes egészét raktárakban őrzik, illetve a külügyminisztérium árulja és elajándékozni is elkezdte a fölösleget.