WHO: Használják bátran tovább az AstraZeneca vakcináját
Kaizler Sándor közegészségügyi-járványügyi szakügyintéző az újonnan érkezett AstraZeneca koronavírus elleni vakcinából mutat Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán 2021. február 19-én (Fotó: MTI/Vajda János)

Nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy az AstraZeneca vérrögképződést okozna – jelentette hétfőn az ENSZ egészségügyi világszervezete. A WHO azután szólalt meg, hogy több uniós tagállam, köztük immár Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország is leállította az oltást az Oxfordi Egyetem által fejlesztett vakcinával. Az erről szóló közlemények óvatosságról és elővigyázatosságról írnak, jelezve, hogy ideiglenes döntésről van szó.

Az AstraZeneca oltóanyagáról korábban felmerült, hogy súlyos mellékhatásként vérrögképződést okozhat. Aztán több hír is megjelent arról, hogy olyan személyek hunytak el, akik nem sokkal korábban megkapták a vakcinát.

Bár szakembereik nem találták rá észszerű okot, Szlovénia azért leállítja az oltást az AstraZenecával
Magyar Hang

Bár szakembereik nem találták rá észszerű okot, Szlovénia azért leállítja az oltást az AstraZenecával

Az Európai Gyógyszerügynökség hétfői közleménye is azt hangsúlyozta, hogy a vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatát.

A WHO hétfőn ezért megismételte azt a korábbi álláspontját, hogy az AstraZeneca vakcináival végzett oltásokat nem kell leállítani. A szervezet BBC által idézett szóvivője szerint a WHO megvizsgálták az eseteket, a jelenlegi ajánlások bármiféle változásáról, így ha egy vakcinával gond lenne, azonnal tájékoztatják a nyilvánosságot. A WHO a tömeges átoltottság elérése miatt arra buzdít, folytassák az oltásokat, hogy minél több életet lehessen megmenteni.

A Telex által is idézett AstraZeneca szerint az EU-ban és az Egyesült Királyságban eddig 17 millió embert oltottak a vakcinájukkal, és múlt hétig kevesebb mint 40 esetben merült fel a vérrögképződés. A WHO mellett hétfőn az Európai Gyógyszerügynökség, az EMA is közleményt adott ki arról, hogy lehet oltani az AstraZeneca vakcinájával. Az ügynökség kiemelte, hogy a feltételezett kockázat is elenyésző ahhoz képest, amilyen szövődményei lehetnek a koronavírusnak, amitől az oltás védettséget adna.

Az AstraZeneca szerint semmi sem utal arra, hogy a vakcinája növelné a vérrögképződés kockázatát
Magyar Hang

Az AstraZeneca szerint semmi sem utal arra, hogy a vakcinája növelné a vérrögképződés kockázatát

Az eddig beadott több mint 17 millió adag oltás gondos biztonsági vizsgálata semmiféle bizonyítékkal nem szolgált erre – írták.

A WHO szakértői kedden találkoznak, hogy megvitassák a helyzetet. Az EMA szakértői ugyanekkor ülnek össze, az ügynökség csütörtökre ígért új információkat.

Az AstraZeneca vakcináját az ág is húzza, az esetleges egészségügyi dolgok mellett a brit-svéd cég komoly vitában áll az Európai Unióval, amiért a letárgyalt adagokhoz képest a gyógyszercég kevesebbet szállít az uniós tagállamokba. Ezzel kapcsolatban az Európai Néppárt frakcióvezetője, Manfred Weber múlt vasárnap exporttilalmat is belengetett.

Orbán: A jövő hét lesz a járvány legnehezebb hete
Magyar Hang

Orbán: A jövő hét lesz a járvány legnehezebb hete

Ezúttal vasárnap adott rádiós tájékoztatót a kormányfő, amelyben szólt a vakcinaszerződésekről, az oltási stratégiáról, az oltásellensségről és a saját vakcinagyártásról is.

Az AstraZeneca vakcinájáról Orbán Viktor is említést tett múlt vasárnapi rádiós tájékoztatójában. Mint a kormányfő megemlítette, szerinte most az lesz az általános, hogy a legtöbb vakcinafajtát valahol a világban meg fogják támadni – példaként említette az AstraZeneca esetét –, és erős lehet a gyanú, hogy az ilyen támadások mögött mindig vannak pénzügyi okok. „Előre lehetett tudni, hogy a gyógyszergyárak versenyezni fognak” – mondta.