Három, Egyesült Államokban dolgozó tudós, David Card, Joshua D. Angrist és Guido W. Imbens kapta meg az idei közgazdasági Nobel-díjat - jelentette be hétfőn a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A kutatók az elismerést egy olyan módszertan kidolgozásáért kapták, amely segít a kutatóknak abban, hogy kísérletekkel nem modellezhető területeket vizsgálhassanak. Ilyen lehet például a migráció gazdasági hatása, a munkaerőpiac vagy az oktatásügy területe.
A HVG információi szerint David Card a munka gazdaságtanával foglalkozik. Kimutatta, hogy a minimálbér növelése nem vezet mindenképp a munkahelyek számának csökkenéséhez, hogy egy ország lakóinak jövedelme nőhet, ha sok bevándorló költözik oda, vagy hogy az iskolák anyagi támogatása még annál is jobban meghatározza a diákok esélyeit a munkaerőpiacon, mint ahogy addig hitték.
Joshua Angrist és Guido Imbens is azzal foglalkozott ekkoriban: ha egyszer egy nagy társadalmi változásnál nincs kontrollcsoport, hogyan lehet a rengeteg adatból kiválasztani azokat, amelyek alapján jó következtéseket vonhatunk le? Ők abból a példából indultak ki, miként lehet megnézni, hogy milyen hatása van annak, ha a közoktatásban eltöltött időt egy évvel meghosszabbítják.