Megnevezeték a Crew Dragon első orosz űrhajósát
Crew Dragon, Kennedy Űrközpont, USA, 2020. május 21. (Fotó: NASA/Bill Ingalls)

Korábban még cinikusan leszólták, most úgy néz ki, orosz is fog repülni az Elon Musk fémjelezte Space X űrhajójával.

Szergej Korszakov lehet az első orosz kozmonauta, aki az amerikai Crew Dragon űrhajó fedélzetén indulhat majd a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – közölte Pavel Vlaszov, az orosz űrhajósok kiképzőközpontjának vezetője vasárnap a Komszomolszkaja Pravda rádióállomással.

– Vegyes legénységekkel szándékozunk repülni. Vagyis a Roszkoszmosz kozmonautája repül majd a Crew Dragonon, a NASA asztronautája pedig a mi űrhajónkon. Szergej (Korszakov) az első jelöltek egyike, aki a Crew Dragonnal fog repülni – mondta az MTI által is idézett orosz tisztségviselő. Hozzátette, hogy Korszakov felszereléséhez már méretet vettek a NASA-nál.

A Crew Dragon bedokkolt a Nemzetközi Űrállomásra
Magyar Hang

A Crew Dragon bedokkolt a Nemzetközi Űrállomásra

A Space X első menetrendszerű Crew Dragon űrhajója két órával ezelőtt, magyar idő szerint negyed hatkor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz.

A Roszkoszmosz korábban bejelentette, hogy az amerikai Mark Vande Hei tagja lesz a Nemzetközi Űrállomásra a tervek szerint április 9-én startoló Szojuz MSz-18 űrhajó legénységének. A NASA közölte, hogy ezért cserébe egy orosz kozmonautának 2023-ban lesz helye az amerikai űrhajón. A Szojuzt áprilisban két évtized után először bocsátották volna fel kizárólag orosz űrhajósokkal a fedélzetén, ám a NASA 2020 végén helyet kért rajta Vande Hei számára. Az amerikai űrhajós Korszakovot váltja a legénységben.

Az amerikai űrsikló program nyugdíjazásával 2011 és 2020 május vége között az ISS-re kizárólag orosz űrhajókon szállították a személyzetet. Előtte egy keresztrendszer működött, amelynek alapján az orosz és az amerikai űrhajósok egymás űrjárműveit használhatták. Majd az Elon Musk nagyvállalkozó Space X űrcégének tavalyi sikeres emberes rakétafellövéseivel Amerika ismét képes lett önerőből földkörüli pályára juttatni űrhajóst.

Dél-Afrikából az amerikai űrmonopóliumig
Balogh Roland

Dél-Afrikából az amerikai űrmonopóliumig

Elon Musk ma 49 éves. Cége, a Space X nemrég nagy lépést tett a magánűrvállalatok és saját dominanciája felé. De ki is ez az ember: hideg, profitorientált kapitalista, vagy a megújuló energiák és a fenntartható gazdaság élharcosa? Portré.

A NASA aztán tavaly közölte, hogy a keresztrendszerhez való visszatéréséről tárgyal a Roszkoszmosszal. Dmitrij Rogozin, az orosz állami űrvállalat vezérigazgatója decemberben még úgy nyilatkozott, hogy a Roszkoszmosz egyelőre nem készült fel arra, hogy Crew Dragonnal küldjön fel kozmonautákat az űrállomásra, de műszaki konzultációkat folytat az ügyben. Érdekes mellékzönge, hogy a Space X sikeres tesztjei előtt Rogozin élesen és cinikusan támadta Muskot és ambícióit.

Történelmi űrstart előtt áll Amerika
Balogh Roland

Történelmi űrstart előtt áll Amerika

Egy évtized után küld saját eszközzel embert Föld körüli pályára az Egyesült Államok. A Space X gyártotta Crew Dragon május 27-re tervezett startjával újabb lépést tesznek a magánűrvállalatok dominanciája felé.