Továbbra is hiszem, hogy az előválasztás az elmúlt évek egyik legnagyobb politikai innovációja volt és az egyetlen járható útja annak, hogy az ellenzékiek maguk választhassák ki a helyben leginkább beágyazott és a legtöbbek által támogatott jelöltet – erről írt Márki-Zay Péter a Facebook-oldalán egy évvel azután, hogy tavaly ugyanekkor megnyerte a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulóját is. Azzal érvelt, hogy az ellenzéki szavazók maguk választhatták ki, hogy kiket tartanak arra a legalkalmasabbnak, legesélyesebbnek, hogy kihívója legyen a Fidesznek az országgyűlési választásokon. Közel 800 ezer szavazó mondott ekkor véleményt, amely szerinte azt igazolja, hogy fontos és szerves része lett az előválasztás a demokratikus kiválasztási rendszernek.
Az ugyanakkor ismert, hogy végül április 3-án a Fidesz kétharmados győzelmet szerzett, az ellenzéki egyéni jelöltek pedig a 106 körzetből mindössze 19-ben tudtak nyerni.
Márki-Zay Péter mindenesetre bírálta, hogy az elmúlt időszakban egyes politikusok és egy párt részéről – itt nem konkretizált, de vélhetően a Demokratikus Koalícióra gondolt – már elhangzottak olyan kijelentések, melyek azt sejtetik, hogy „önös politikai érdekből szeretnék megkerülni az előválasztási rendszert”. Véleménye szerint ez elsősorban a Fidesz érdekeit szolgálja, másodsorban pedig olyan erőkét, amelyek „továbbra sem érdekeltek a hatalomváltásban, hanem egyéni politikai érdekek vezérlik”. Ezt azonban ezúttal sem részletezte.
A politikus úgy látja, hogy a következő időszakban meg kell vizsgálniuk, annak a lehetőségét, hogy az előválasztáson győztes jelöltek az önkormányzati választáson pártlogók nélkül, helyi civil, lokálpatrióták összefogásában, egyesületi színekben vagy függetlenként vegyék fel a versenyt a Fidesz jelöltjével szemben. A mostani tapasztalatok alapján ugyanis azt szűrte le, hogy így van nagyobb esély a Fidesz legyőzésére a legtöbb településen.