Pusztítják a Balatont építkezők: az utóbbi három-négy évben beruházási hullám sújtja a tópartot, ami látványosan megviseli az élővilágot. Súlyos károkat okoz a természetben az is, hogy a hatóság folyamatosan magasan tartja a vízszintet – írja az Index Zlinszky Andrásnak, az MTA Ökológiai Kutatóközpontja munkatársának a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában elhangzott szavait idézve.
A kutató elmondta azt is, hogy a parti zónák, illetve az ottani növényzet állapota egyre rosszabb, ami a vízszint-szabályozás változásával lehet összefüggésben. Az egy évtizeddel ezelőttihez viszonyítva a tóban lényegesen több a víz, ami csökkenti az ingadozó vízszinthez szokott nádasok területét. Ha ugyanis rendre elmaradnak az alacsonyabb vízállású időszakok, akkor a nád borította részek kisebbek lesznek, illetve a növényzet a part felé húzódik. Az egyre erősödő folyamat miatt a halak szaporodása miatt különösen fontos mélyebb vizű nádasok területe nagyon lecsökkent az elmúlt négy-öt évben.
Nádirtás után mederfeltöltés - Nem csak Balatonakaliban pusztítják a természetet | Magyar HangAz sem segít, hogy a tóból kikotort iszapot jellemzően a nádasokban helyezik el, ami szintén komoly területveszteséget okoz a part menti vízi élőhelyeken. Ez az elmúlt húsz év problémája, de van egy újabb pusztító tendencia is, az utóbbi három-négy év építkezési hulláma.
A nagy ingatlanberuházások egyrészt a nádasokkal korábban összefüggő természetes élőhelyeket, tehát a gyepeket érintik, másrészt magukat a nádasokat, amiket úgy tűnik, szándékosan irtanak az építkezők úgy is, hogy a jó állapotú területeiket tilos bolygatni, azokat a törvény védi.