Megint letért Magyarország az egyensúlyi növekedés pályájáról, elakadt a reformfolyamat, és nincsenek elénk kitűzött, mérhető célok sem – jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke új könyvének bemutatóján, amelyről a Növekedés.hu számolt be.
A jegybankelnök új könyvében a 2002-2008 között, a Heti Válaszban megjelent írásait foglalta össze, és a könyvben szerepel egy úgynevezett palackposta is, amely következtetéseket von le az elmúlt 20 év és a cikkek alapján a siker receptjéről és a kudarcok elkerüléséről. Vissza kellene térni a reformokhoz, mert letért az egyensúlyi növekedési pályáról Magyarország, és elakadt a felzárkózási folyamat. Magyarország valódi erősségeire kell építeni a sikeres gazdaságpolitikát, ilyen az egészségipar, a tudás, az oktatás, a tehetség, a víz, és az élelmiszeripar – fogalmazott a jegybankelnök. Szerinte „mindenki hibázhat, sosem késő korrigálni”.
Matolcsy György beszédében kiemelte, hogy 2010-ben újranyílt a pálya hazánk felzárkózása előtt, ám „2021-22-23-ban mintha bezárulna a magyar gazdasági felzárkózás útja”. Ezt azonban nem szabad hagyni, a magyar sikert keresik továbbra is. A siker receptjét szerinte mindig is az egyensúlyi politika jelentette, most azonban Magyarország megint letért az egyensúlyi növekedés útjáról. – Öt év reformja hozott öt év felzárkózást, de elmaradt az új reform, és azzal fenyeget, hogy lassul a felzárkózás – tette hozzá. Adattal is igazolt a felzárkózás elakadását: 2021-ben az uniós átlag 76 százalékáról visszaestünk 75 százalékra.
– 2021-ben gazdaságpolitikai hibák következtek be, egy ködbe burkolódzó gazdaságpolitikát találunk – vélekedett az elnök. Mint mondta, jövőkép nélkül eddig még senkinek sem sikerült a felzárkózás, ezért mérhető célokból és ahhoz rendelt időpontokból álló jövőképre van szükség. Szerinte az nem mérhető cél, hogy Európa első öt országába kerüljünk, márpedig csak az a célkitűzés teljesülhet, ami mérhető. Úgy látja, bezáródni látszik az az út, hogy 2030-a utolérjük az uniós átlagot. – Ha nem indul újra a reformpolitika, akkor nem tudunk visszatérni a felzárkózás útjára – húzta alá.
A jó célok között említette például az energiafüggetlenséget, amely már a 2009-es programban is szerepelt. Magyarország Európa vezető egészségügyi központja lehet, és a gyógyászati iparban a vízre is lehet építeni – tette hozzá. Kiemelte: az az ország nyer, amely az erősségeire támaszkodik, és nem hagyja, hogy mások mondják meg, mi a jó neki.
Mint arról korábban lapunk is írt, a jegybankelnök az utóbbi időben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nyíltan elkezdte kritizálni a kormány gazdaságpolitikáját.