Adja magát, hogy ebben a rovatban Orbán Viktor friss, sunyi, rossz, vidéki rókát emlegető műsorszámán háborogjunk. Ám az a helyzet, hogy nem lehet megoldani úgy a feladatot, hogy egyszerre legyen pontos is meg szalonképes is a véleménynyilvánítás. Mégiscsak a miniszterelnökről van szó, még ha az illető már rég elfelejtette, miféle méltóságot kellene jelentsen a megbízatás.
Nem mintha a múlt héten elfogadott pedagógus státusztörvény a tartalmát tekintve kisebb botrány lenne, mint amennyire rémes volt a Hadházy Ákos képviselő társával találkozó kormányfő stílusa a parlament folyosóján. A köztársasági elnök által példás gyorsasággal aláírt jogszabály nem kevesebbet jelent, minthogy Magyarországon a parlamenti többség felszámolta a közoktatás, a tanári hivatás autonómiáját. Vagy ha úgy tetszik: annak maradványait is eltüntette a központi államhatalom irányítása alá vont rendszerből.
Azt hiszem, az új helyzet sok-sok ezer tanár vagy esetleg a pályaválasztáson gondolkodó honfitársunk számára okoz nehéz erkölcsi dilemmát. Azok számára biztosan, akik hivatásként, az azzal járó felelősséget átérezve tekintenek a szakmájukra. Az erőszakos, folyvást új és új határokat átlépő autokrata rendszerek vonása, hogy szeretik ilyen típusú döntési helyzet elé állítani a társadalom egyes csoportjait.
Fogalmam sincs, hogy a törvény miatt hány pedagógus fog felmondani, s ez milyen mértékben rendíti meg az amúgy is sok sebből vérző magyar közoktatást. Abban viszont biztos vagyok, hogy erkölcsi alapon mind a tanítás folytatása, vagyis a tudás átadása a már-már lehetetlen körülmények ellenére az új nemzedékeknek indokolható egyéni döntés, mind az, ha valaki így már nem látja értelmét a diákok elé állni, nem akar vállalhatatlan kompromisszumokat kötni. Ráadásul mindkét döntésnél legitim szempont az anyagi, egzisztenciális következmények mérlegelése.
Csak a hatalomnak áll érdekében, hogy egy újabb törésvonal jelenjen meg a társadalomban. Itt az aktualizált, újrafogalmazott hamleti kérdés: Tanítani vagy nem tanítani? Óvatosan az ítélkezéssel!
A rókán túl
Kicsit sem csökken a menetidő a felújítással, de van magyarázat
Most a miskolci vonalon egy rövid szakaszra elment 18 milliárd, miközben jövőre összesen 20 milliárdot terveznek a rekonstrukciókra.
A Tiszának bő kétmilliós a tábora, a Fidesznek szűk kétmilliós
Előztek Magyar Péterék a Závecznél is.
Fegyverpénzt ígért Pintér, de csak a '26-os választások előtt adják
Azt elismerte a belügyminiszter, hogy a rendőri bérek alacsonyak.
Pszichopatázás, bábkormány, „kicsi” – Nem marad reakció nélkül Magyar Péter felhívása
Menczer Tamás és Budai Gyula is klaviatúrát ragadott.
Csőd Ambrózfalván: a település szociális tüzelőanyagot sem tud adni a lakosainak
Jövő szeptemberben nyithat újra a településen ősszel bezárt óvoda, ha megtalálják rá a forrásokat.
Újabb NER-sztárpap bukhatott le
Minden egyházi tevékenységtől eltiltották.
Vitára hívja Magyar Péter a miniszterelnököt
Felszólította Orbán Viktort, hogy ne legyen gyáva, és ne bújjon hölgyek szoknyája mögé.
Vitézynek valami „nem kerek” a vasúti felújításnál
Nem áll vissza a tavaly decemberben 10 perccel megnövekedett menetidő.