A Charlie Hebdo az ellenük végrehajtott merénylet ötödik évfordulóján újrapublikálja a Mohamed-karikatúrákat
A Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap legfrisebb számát olvassa egy nő egy párizsi üzletben 2015. január 7-én, miután csuklyát viselő három férfi géppisztollyal megtámadta a lap párizsi szerkesztőséget. Tizenkét ember életét vesztette, legalább négy életveszélyesen megsebesült. A Charlie Hebdo korábban többször kiváltotta a muzulmánok felháborodását (Fotó: MTI/EPA/Caroline Blumberg)

Újra közzéteszi a Mohamed prófétából gúnyt űző karikatúrákat a Charlie Hebdo című francia szatirikus lap, amelynek több szerkesztőségi tagja dzsihadista merénylet áldozata lett öt évvel ezelőtt. A karikatúrák a szerdán megjelenő szám címlapján lesznek láthatók, aznap, amikor megkezdődik a 12 áldozatot követelő terrortámadás pere a párizsi esküdtszéken, de az interneten már keddtől elérhetők – írja tudósításában az MTI.

– Soha nem adjuk meg magunkat. Soha nem adjuk fel – idézték Riss-t, a lap jelenlegi főszerkesztőjét, aki a 2015. január 7-i terrortámadásban súlyosan megsebesült. A 12 rajz eredetileg a Jyllands-Posten című dán napilapban jelent meg 2005. szeptember 30-án, a Charlie Hebdo egy évvel később közölte őket. Van, amelyiken a próféta turbán helyett bombát visel a fején, vagy kést ránt két lefátyolozott nőre.

A francia szatirikus lapot a publikálás után többször megfenyegették, a szerkesztőséget felgyújtották, majd 2015. január 7-én két francia dzsihadista hatolt be a szerkesztőségébe, ahol 12 embert megöltek, és tizenegyet megsebesítettek. A lap hét legfőbb karikaturistáját, köztük a főszerkesztő Charb-t is kivégezték. A támadókat két napig üldözte a rendőrség. Eközben egy harmadik társuk agyonlőtt egy rendőrt a főváros egyik déli elővárosában, majd másnap egy kóser élelmiszerboltban túszokat ejtett, akik közül négyet megölt. A rendőrség egyidejűleg indított akciókban végzett mindhárom terroristával, és kiszabadította a túszokat. A három napig tartó támadásokban tizenheten vesztették életüket, köztük három rendőr és 21-en sebesültek meg. A támadássorozat volt a nyitánya a Franciaországot sújtó iszlamista merénylethullámnak, amelyben több mint 250-en vesztették életüket.

A vérengzést követően a Charlie Hebdo elköltözött, biztonságát megerősítették, s a szerkesztőség jelenleg is titkos helyen dolgozik. A lap munkatársai az elmúlt években is több halálos fenyegetést kaptak, miközben az újság világszerte a szólásszabadság jelképévé vált. A dán karikatúrákon kívül a támadásban megölt egyik francia karikaturista, Cabu egyik rajzát is közli szerdán a lap.

– Gyakran megkérdezték tőlük 2015 január óta, hogy fogunk-e még Mohamed-karikatúrákat közölni. Eddig mindig nemet mondtunk, nem azért, mert valaki megtiltotta, hiszen a törvény engedi, hanem azért, mert alapos ok kellett hozzá. Egy olyan ok, amelynek van értelme, és amely hozzátesz valamit a vitához – írta a főszerkesztő a lap legfrissebb számában közölt cikkében. „A 2015. januári támadások pere kezdetének hetében elengedhetetlennek tűnt számunkra, hogy újra közzétegyük a karikatúrákat” – hangsúlyozta a Charlie Hebdo szerkesztősége.

Ismét dzsihadistákat fosztottak meg állampolgárságuktól Belgiumban
Magyar Hang

Ismét dzsihadistákat fosztottak meg állampolgárságuktól Belgiumban

Idén januárban hat, majd június végén nyolc esetben döntöttek kettős állampolgársággal rendelkező, terrorizmus vádjával már korábban elítéltek esetében hasonló szankcióról.