Az Európai Unió tervei szerint az Oroszország ellen, az Ukrajna ellen elkövetett agresszió (illetve az országban történt vérengzések és egyéb háborús bűncselekmények gyanúját felvető atrocitások) miatt kivetett szankciók legújabb fordulójában a legnagyobb orosz hitelező pénzintézet, a Sberbankot fogják pénzügyi büntetőintézkedésekkel sújtani.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta a Bild am Sonntagnak, hogy „továbbra is a bankszektort célozzuk, elsősorban a Sberbankot, amely az orosz bankpiac 37 százalékát birtokolja”. Az Egyesült Államok már a hónap elején súlyos szankciókat vetett ki a Sberbankra és más orosz bankokra, ahogy az Egyesült Királyság is így járt el. Nagy-Britannia elkötelezett az orosz szén és kőolajimport teljes beszüntetése iránt az év végéig.
Az EU azonban eddig megkímélte a Sberbankot, illetve a Gazprombankot, mert ezeken a pénzintézeteken keresztül történik az orosz földgáz és kőolaj árának kifizetése. Most azonban már a fosszilis energiahordozók behozatalának korlátozása is napirenden van, és Ursula von der Leyen szerint olyan „okos mechanizmusokon” dolgoznak, amelyek segítségével a kőolajat is be tudják majd vonni a szankciók következő körébe.
Nem ismert, hogy hogyan fog viszonyulni ehhez a magyar kormány, amely már többször kijelentette, hogy az energetikai import tilalmát vörös vonalnak tekinti, és ezt nem hajlandó megszavazni. Minthogy a fosszilis energiahordozók kereskedelmének betiltása sokkal nagyobb csapás lenne Oroszország számára, mint minden más szankció együttvéve, sokan a magyar kormány ellenkezését Orbán Viktor Putyin-pártisága újabb bizonyítékának látják.