Kína és Észak-Korea miatt fegyverkeznek a japánok
Rakétákat helyeznek fel egy amerikai F-35-ös vadászrepülőre a Filippínó-tenger a Jungle Warfare Exercise 22 (JWX 22) elnevezésű amerikai-japán hadgyakorlaton Okinava szigete közelében 2022. február 15-én (Fotó: U.S. Marine Corps/Charles Allen)

A Kína és az Észak-Korea jelentette fenyegetéssel magyarázta vasárnap a Japánt kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) egyik tagja a szigetország védelmi költségvetésének növelését. A korábban az ipari tárca élén álló, háromnapos tajvani látogatásra érkezett Hagiuda Koicsi leszögezte: Japán a második világháború után „a béke útjára lépett, és ezen a jövőben sem fog változtatni. Ugyanakkor a »béke« szó puszta ismételgetése nem elég ahhoz, hogy megvédjük a békénket” – tette hozzá a tajpeji látogatásra érkezett politikus egy japán-tajvani kapcsolatokról rendezett fórumon.

Az MTI által is idézett Hagiuda rámutatott arra is, hogy Peking is jelentősen növelte védelmi kiadásait, valamint aggodalmát fejezte ki az észak-koreai rakétatesztek miatt, és aláhúzta: ilyen helyzetben „nincs helye félintézkedéseknek”. A japán politikus szombaton Caj Jing-ven tajvani elnökkel is találkozott. A felek megegyeztek abban, hogy mélyítik együttműködésüket annak érdekében, hogy biztosítsák a Tajvani-szoros békéjét és stabilitását.

Észak-koreai ballisztikus rakéta zuhant le Japán kizárólagos gazdasági zónájában
Mihály Attila

Észak-koreai ballisztikus rakéta zuhant le Japán kizárólagos gazdasági zónájában

A rakétakilövésre válaszul közös légi hadgyakorlatot tartott Dél-Korea és az Egyesült Államok.

Bár Japán hivatalosan nem ismeri el Tajvant önálló államként, Tokiót és Tajpejt szoros gazdasági szálak fűzik össze és egyaránt aggodalommal tekintenek a térségben megnövekedett kínai katonai jelenlétre. Abe Sindzó volt japán miniszterelnök tavaly decemberben azt hangoztatta, hogy Japán és az Egyesült Államok „nem nézne tétlenül” egy esetleges kínai támadást Tajvan ellen.

Kína a saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és Peking korábban leszögezte: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről. Kisida Fumio japán miniszterelnök már korábban bejelentette, hogy az ország védelmi kiadásainak arányát öt év alatt fokozatosan a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékára emelik a mostani 1 százalékról, indoklása szerint az egyre jobban terjeszkedő Kína és a kiszámíthatatlan Észak-Korea miatt.

Tajvan-ügy: „Ha van egy pisztoly a színpadon, előbb-utóbb elsülhet”
Lakner Dávid

Tajvan-ügy: „Ha van egy pisztoly a színpadon, előbb-utóbb elsülhet”

Várható-e további eszkaláció a kínaiak és az amerikaiak között? Mit jelenthetnek a kínai hadgyakorlatok? Erről kérdeztük Salát Gergely és Magyarics Tamás szakértőket.