Újabb provokáció: Kínai harci gépek repültek Tajvan légterébe
Koronavírus – Tajvan (Fotó: MTI/EPA/Tajvani nemzetvédelmi minisztérium)

A tajvani légierő távozásra kényszerített kedden néhány kínai harci gépet, amelyek rövid időre behatoltak az önmagát kormányzó sziget légterébe – jelentette be a helyi védelmi minisztérium.

A tárca szóvivője heti rendes sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a tajvani fegyveres erők kínai gépeket észleltek, amelyek átrepültek a sziget felett. A minisztérium később közleményben tudatta, hogy Szu-30-as vadászgépekről van szó. Az MTI által idézett közlés szerint a kínai gépeket figyelmeztették, hogy hagyják el a légteret.

A minisztérium külön közleményben jelentette, hogy az amerikai haditengerészet egyik, logisztikai műveleteket támogató, C-40A típusú szállító repülőgépe ugyancsak átrepült a sziget felett kedden.

Peking álláspontja szerint az 1949-től saját politikai vezetéssel rendelkező Tajvan a szárazföldi Kínához tartozó terület. Tajpej és Peking között azután vált igazán fagyossá a kapcsolat, hogy a januárban újraválasztott Caj Jing-ven elnök vezette tajvani kormány elveti azt az 1992-es megállapodást, amely tartalmazza az „egy Kína” elvet.

Ennek elismerését Peking a mindenkori kétoldalú tárgyalások alapfeltételének tekinti. A kínai kormány azóta diplomáciai eszközökkel próbálja korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, és gazdasági nyomást is alkalmaz vele szemben, amiben a magyar kormány is támogatja. Mint megírtuk Tajvan csatlakozni szeretett volna az Egészségügyi Világszervezethez, ám a South China Morning Post cikke szerint a magyar kormány támogatta Kínát abban, hogy ebből semmi ne legyen. Peking mindemellett rendszeresen hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

Laboratóriumból szabadult a vírus? – Tetemre hívhatják Kínát az Egészségügyi Világszervezet ülésén
Facsinay Kinga

Laboratóriumból szabadult a vírus? – Tetemre hívhatják Kínát az Egészségügyi Világszervezet ülésén

A koronavírus-járványról tárgyal hétfőn kezdődő ülésén a világszervezet, miközben új hidegháború körvonalazódik Kína és az Egyesült Államok között. Nemcsak a vírus eredetének megismerése a cél, a résztvevők arra is választ várnak: terheli-e felelősség Pekinget a világjárvány miatt?

Tajvan mindazonáltal jelentős amerikai támogatást élvez, annak ellenére, hogy nincs hivatalos diplomáciai kapcsolata Washingtonnal. Az Egyesült Államok Tajvan első számú fegyverszállítója és kulcsfontosságú partnere.