Szinte teljes Föld körüli távot tett meg Novák Katalin köztársasági elnök, amikor szeptemberben és novemberben az Egyesült Államokba és Kanadába utazott. Az utak költségei pedig meghaladták a 110 millió forintot is – derítette ki a Magyar Hang, a Sándor-palotának küldött közérdekű adatigénylés révén. Ebben pedig még nincs is benne, hogy mennyit költöttek szállásra és étkezésre.
Emlékezetes, hogy Novák Katalin szeptember 21-én New York-ban, az ENSZ közgyűlésén mondott beszédet, majd több napos amerikai utazgatásba kezdett. Felkereste többek között az amerikai-mexikói határt, hogy „a migrációs helyzetről tájékozódjon”, díjat adott át Edith Eger magyar származású holokauszttúlélőnek és írónőnek, majd kaliforniai magyarokkal is találkozott. Fotózkodott Joe Biden elnökkel és a first ladyvel, összefutott Mel Gibsonnal, görkorival begurult egykori, arcadiai középiskolájába és beszédet mondott egy kansasi keresztény főiskolában is (erről később bővebben is írunk).
Novemberben már a kanadai Ontarióban láthattuk: felkereste a magyar diaszpórát, díjat adott át a magyar kormánnyal baráti kapcsolatokat ápoló Jordan P. Peterson sztárpszichológusnak, de egy képregény-rajongó mérnök gyárába is benézett.
Tíz nap alatt a Föld körül?
A Magyar Hang szerette volna megtudni, hogy mekkora utat tett meg és mindez mennyibe került. Közérdekű adatigénylésben kérdeztünk rá a részletekre, így tudhattuk meg, hogy Novák Katalin összesen:
• Tíz napot töltött az Egyesült Államokban és Kanadában
• Mindkét útja során 12-12 fős delegáció kísérte el (mint a Magyar Hang kiderítette, vele tartott lánya is)
• Az amerikai út során több mint 22 600 kilométert repülővel, több mint 1100 kilométert autóval tett meg, és nyolc városban 19 helyszínt keresett fel
• A kanadai út során 14 816 kilométert tett meg repülővel, és 3 várost, 10 helyszínt keresett fel
Vagyis, Novák Katalin és kísérői több mint 37 400 kilométert tettek meg repülővel a két út során, ami kevéssel marad el a Föld 40 ezer kilométeres kerületétől. A Sándor-palota kommunikációs osztálya azt ugyanakkor kérdésünkre sem árulta el, hogy mennyibe kerültek a repülőutak, az elnök és csapatának elszállásolása, napi ellátása – mivel szerintük ebben a kérdésben nem az elnöki hivatal az adatkezelő (hogy akkor ki lenne az, nem árulták el). Csupán annyit közöltek, hogy Novák Katalin közel 6,4 millió forintot költött államfői protokollkeretből a két utazás során. Hiába kérdeztük, arra sem válaszoltak, hogy Balog Zoltán református püspök az államfő vendégeként és költségén utazott-e velük, esetleg az egyház finanszírozta utazását.
Elégetett tízmilliók
A Népszava közérdekű adatigénylésének köszönhetően viszont ma már tudhatjuk: Novák Katalin és küldöttségei nem kereskedelmi járattal, hanem valamelyik kormánygéppel repültek Amerikába és Kanadába. A honvédség Airbus A319-esei egyhuzamban nem, csak tankolással tudják megtenni a kontinensek közötti távokat, a Dassault Falcon FX megszakítás nélkül is képes ekkora útra. Szeptember 19-én Szijjártó Péter külügyminiszter is az egyik Falconnal utazott az ENSZ-közgyűlésre.
A luxusrepülőnek számító Dassault Falcon FX-ek csak úgy falják az üzemanyagot: óránként 6800 dollárba, 2,5 millió forintba kerül a használatuk, beleértve az elhasznált üzemenanyagot is. Mivel ezeknek a gépeknek az átlagos utazási sebessége 850 kilométer/óra, könnyen kiszámítható az amerikai és kanadai út repülési óraszáma, üzemköltsége. Ha Novák és küldöttsége a Falconnal repült, az a jelenlegi dollár-árfolyamon összesen 112 millió forintos repülési üzemköltséget jelentene. Amennyiben pedig az Airbusokat használták volna, a repülési üzemköltség elérhetné a 155 millió forintos tételt - legalábbis az Aircraft Cost Calculator számítása alapján. Igaz, ennél szerényebb, 110 milliós Airbus-kalkulációkat is találtunk a neten.
Mindehhez hozzájárulnak az államfő említett protokoll kiadásai, valamint az ismeretlen – ám alkalmanként vélhetően jelentős összegeket felemésztő – kinti költségek is: a több mint ezer kilométeres autóút, a delegációk elszállásolása és élelmezése, a reptéri parkolás, valamint a honvédségi alkalmazottak bére.
Katalin Kansasban beszélt a NER céljairól
Az amerikai körutazás egyik különös állomása volt Kansas, ahol a köztársasági elnök egy keresztény főiskola, a Benedictine College hallgatói előtt mondott beszédet. Novák Katalin itt különösen fesztelenül beszélt és válaszolt a közönség kérdéseire.
A beszélgetésről készített, közel egyórás videóból tudhattuk meg azt is, hogy Novák Katalin szerint
- a kormány tudatosan adja át az oktatást, az egészségügyet és a szociális ellátást a vele szorosan összefonódó egyházaknak, amik aztán az oktatott iskolások révén „újranevelik” azok szüleit is;
- hogy a szívhangrendelettel az emberi élet szépségére és fontosságára figyelmeztetik az abortuszra készülő nőket;
- és hogy a pedofil bűnelkövetőkről szóló törvény számára egyet jelent az LMBTQ-mozgalmak elleni ideológiai harccal
És azt is, hogy Novák úgy véli, köztársasági elnökként az ember szinte bármit megtehet.