A keddi száz bázispontos kamatemelés után online sajtótájékoztatót tartott Matolcsy György jegybankelnök. Az esemény azért volt szokatlan, mert korábban rendre Virág Barnabás alelnök szólalt meg a döntések után.
Matolcsy György azzal indította sajtótájékoztatóját, hogy „folytattuk és persze folytatjuk a küzdelmet az infláció ellen”. A jegybank elnöke az MNB utóbbi években elért eredményeiről is beszélt a Portfolió beszámolója szerint. Szerinte megnyertük 2020-21-et is, és a cél az, hogy ezt az évtizedet is megnyerjük.
A probléma azonban, hogy ennek az évtizednek a mintázatai hasonlítanak a hetvenes és a negyvenes évek háborús környezetéhez. A feladat, hogy úgy folytassuk Magyarország felzárkózását, hogy azt fenntarthatóvá tesszük – mondta.
Mint hozzátette, elromlottak a pénzügyi egyensúlyok Magyarországon, a piaci egyensúly felborulását mutatja az infláció. Úgy látja, a kormány helyesen lépett az árstopokkal és az egyéb intézkedésekkel. Matolcsy szerint az év egészét egy 9 százalék körüli infláció jellemzi majd.
Arról is beszélt, hogy az infláció mellett küzdeni kell a költségvetés és a folyó fizetési mérleg egyensúlyának helyreállításáért is. Az MNB egy kétéves programot dolgoz ki és ad át hamarosan a kormánynak. Szerinte reális cél az, hogy 2030-ra Magyarország életszínvonala elérje az EU átlagát, hiszen az utóbbi évtizedet is megnyertük.
Mindezek után leszögezte: le kell tenni egy második adóreform alapjait, ennek zöldnek, digitálisnak és forgalmi adóra koncentrálónak kell lennie.
– Mi azt javasoljuk a kormánynak, hogy az üzleti szektorral és a családokkal közösen találjuk meg azokat a kreatív, merész és unortodox lépéseket, melyekkel megnyerhetjük a következő időszakot – zárja az MNB elnöke.
Mint megírtuk, az elemzői várakozásoknak megfelelően kedden újabb 100 bázisponttal, 5,4 százalékra emelte az alapkamatot az MNB. A monetáris tanács ugyanekkora mértékben növelte a kamatfolyosó két szélét is.
Előző, márciusi ülésén a testület 100 bázisponttal 4,40 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Az akkori indoklásban hangsúlyozták, hogy az orosz-ukrán háború miatt megnövekedtek a fundamentális inflációs kockázatok, ami az alapkamat-emelési ciklus korábbinál nagyobb lépéssel történő folytatását tette szükségessé. Az alapkamat az emelési ciklus megkezdéséig 2020 júliusa óta állt 0,60 százalékon.
„Az idei évi inflációs pálya leginkább a háború és a szankciók nyersanyagpiaci hatásaitól, valamint a rendkívüli helyzetre adott kormányzati válaszlépésektől függ” – olvasható a jegybank mostani indoklásában. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke ehhez még azt tette hozzá, hogy az is számít, a kormány mire jut az EU-val folyó tárgyalásokon.
A Népszava információi szerint az Európai Bizottság várhatóan szerdán jelenti be a jogállamisági eljárás elindítását, ami azt jelentheti, hogy akár az év végéig sem érkezik uniós pénz az országba.