Macron: Biztonsági garanciákat kell adni Oroszországnak, ha Putyin beleegyezik a tárgyalásokba

Emmanuel Macron francia és Joe Biden amerikai elnök megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2022. december 1-jén (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)

A Nyugatnak át kell gondolnia, hogy meg tudja-e adni Oroszországnak az általa követelt biztonsági garanciákat, ha Vlagyimir Putyin beleegyezne az ukrajnai háború leállításáról szóló tárgyalásba – jelentette ki a francia elnök egy szombaton sugárzott interjúban.

Európának ki kell dolgoznia jövőbeli biztonsági infrastruktúráját – mondta Emmanuel Macron. „Az egyik fő kérdés, amellyel foglalkoznunk kell – amint Putyin elnök mindig is mondta –, az amiatti aggodalma, hogy a NATO egészen országa határáig terjeszkedik, és olyan fegyvereket telepít a közelébe, amelyek veszélyeztetik a létét” – mondta a francia elnök a TF1-nek adott az interjúban, amit az Egyesült Államokban tett látogatása alatt vettek fel. „Ez lesz a megkötendő béke egyik kérdése, tehát át kell gondolnunk, hogy mire vagyunk hajlandók, hogyan védjük meg szövetségeseinket és a tagállamokat, és milyen garanciákat nyújtunk Oroszországnak, miután visszatért a tárgyalóasztalhoz” – tette hozzá az MTI által is idézett francia elnök.

Oroszország és az Egyesült Államok is hangsúlyozta a héten, elvben kész a tárgyalásokra, noha Joe Biden amerikai elnök jelezte, csak akkor hajlandó tárgyalni Putyinnal, ha utóbbi érdeklődést mutat a háború leállítására. Kijevben úgy nyilatkoztak, abban az esetben lehetségesek a tárgyalások, ha Oroszország leállítja a támadásokat és kivonja a csapatait a területéről.

Biden nem zárta ki, hogy beszéljen Putyinnal
Magyar Hang

Biden nem zárta ki, hogy beszéljen Putyinnal

Ezt azonban feltételekhez kötötte, legfőképpen ahhoz, hogy legyen jele Putyinban bármiféle motivációnak arra, hogy befejezze az ukrajnai háborút.

Ukrajnában és a Nyugaton sokan elleneznek bármilyen tárgyalást Putyinnal, amelynek révén engedményekhez juthatna, különösen azóta, hogy az ukrán hadsereg az elmúlt hetekben jelentős területekről szorította vissza az orosz erőket. Február 8-án, néhány héttel az orosz offenzíva előtt, Putyin Macronnal tartott közös moszkvai sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Moszkva választ akar a Nyugattól három fő biztonsági igényére: nem lesz több NATO-bővítés, nem telepítenek rakétákat Oroszország határai közelébe, és visszafejlesztik a NATO európai katonai jelenlétét az 1997. évi szintre.

Washington akkor azt mondta, hogy ezekről az orosz kérésekről nem lehet tárgyalni.