A SZERZŐ TOVÁBBI CIKKEI
Demeter Szilárd és a Petőfi Kulturális Ügynökség bezáratta a hetvenéves zsennyei művésztelepet
Aki Zsennye sorsát most eldönti, az a magyar kormány és az általa megbízott Demeter Szilárd vezette Petőfi Kulturális Ügynökség. Az ő kezükben van Zsennye, így az ő felelősségük is, hogy mindezzel mi lesz.
Minek is kellene megtanulnunk elődeinktől, hogyan lássuk a természet csodáit?
Mi, magyarok olyan nagyon gazdagok vagyunk, hogy nyugodtan elfelejthetjük, ki volt és mit alkotott Ambrózy Béla, Uzdi (Vajda) Péter – vagy más értékes szerzőnk, alkotónk?
Miért kell a nyilas és a kommunista rendszernek is „kedves” költőt ma „újraéleszteni”?
Erdélyi József életének és művének tétje és tanulsága. Elfelejtett irodalom.
Kemény Zsigmond elveszett – Így felejtjük el, hogy honnan jöttünk, kik vagyunk
Alighanem már csak egyes-egyedül engem érdekel Kemény Zsigmond, a legnagyobb magyar prózaírónk és elveszett, ifjúkori regénye, ami Portugáliában játszódik és Luis de Camõesről szól.
Az Ünnepi Könyvhétről...
Az Ünnepi Könyvhét eredeti szerepét nemcsak egy vásárban, hanem egy kulturális misszióban is látom, amiből az utóbbi években egyre kevesebb valósul meg. Ez a fő kritikám, vagyis hogy az egész közönséges vásárrá silányul ahelyett, hogy értéket teremtene.
Egy történet a világ végéről
Vajon nem mindannyian egy kicsit „durrantós Lacik” is vagyunk ebben az országban? Bizalmatlanok egymás iránt, távolságtartók és bezárkózók?
Tolkien, a sötétzöld ökoterrorista, avagy „a Megye megtisztítása”
A Gyűrűk Ura vége igen pontos leírása egy hajdanvolt szép, elsősorban agrárország oligarchikus zsarnokságba züllesztésének, sőt a természeti adottságok tudatos rombolásának. Fontos kérdése, hogyan szabaduljanak meg a korrupt rezsimtől, és állítsák vissza a természet védelmét.
A gondolatok szabadságáról
Nagy szükségünk van a közelgő vész előtt néhány olyan emberre, amilyenné te is lehetsz: szabad, felnőtt és felelős emberekre. A világ a szemünk láttára hagyja hátra kamaszkorát, dühöng, téved, hazudik.
Olvass verseket! – Kerti levelek II/3.
Olvass verseket, mert egyszerűen „szép” és „igaz” a jó költészet, és te is jobb leszel tőle, ha megtanulod, hogy mi a szépség és mi az igazság. Talán, ha egy ember megváltozik, akkor vele az egész világ változhat is kissé.
A méhesház álma – Kerti levelek II/2.
Számomra ez nagy lépés egy olyan világ felé, ahol az ember és természet kapcsolata szorosabb, őszintébb, okosabb, ahol a világválságra jobb válaszokat találunk, egyénileg és közösségileg is, ahol a beporzók védelme, szerepe, fontossága nem kérdés.
Az írásról – Kerti levelek II/1.
Megérthetjük-e mi egymást, magyarok? Most, hogy újra írhatok ide neked öthetente egy-egy kerti levelet, újra megpróbálom, hátha megértjük egymást. De ahhoz tudnunk kellene, hogy mi az az írás. Miért írunk? Hogyan írunk?
Le kell számolni azzal a képzettel, hogy Weöres Sándor „apolitikus költő” lett volna
Száztíz évvel születése után elmondhatjuk, hogy a huszadik század egyik legfontosabb és legszimpatikusabb költőjének teljes megismerése és életművének integrálása még csak most kezdődik.