Feltörték Elon Musk műholdas internetét, a Starlinket

Elon Musk egy Space X-sajtótájékoztatón Floridában 2020. január 19-én. Mindig feljebb (Fotó: Reuters/Joe Skipper)

Egy belga kiberbiztonsági kutató a Black Hat biztonsági konferencián ismertette, hogy miként sikerült feltörnie az Elon Musk féle Starlinknek a hálózatát. Azt is megosztotta, hogy a hálózatnak milyen biztonsági hiányosságai vannak – írja a Wired. A Telex által is idézett kutató, Lennert Wouters miután szétbontotta az általa vásárolt Starlink antennát, egy általa létrehozott eszközzel hozzá tudott férni a rendszerhez. Beszámolója szerint eszközével ideiglenesen rövidre tudta zárni a rendszert, így megtudta kerülni a Starlink biztonsági egységét. Később Githubon részletesen is bemutatta, milyen réseket talált és azok milyen támadásokra alkalmasak.

Az etikus hacker a rendszer feltörését nem azért követte el, hogy értékes adatokhoz jusson hozzá. Az általa felfedezett problémáról tájékoztatta a céget ezekről a hiányosságokról. A Starlinket tulajdonoló SpaceX pedig elvileg már orvosolta is a problémákat. Igaz, Wouters szerint ezzel csak megnehezítették a támadást, probléma kizárólag akkor javítható, ha vállalat létrehozza a fő chip frissebb verzióját. Erre reagálva a SpaceX azt közölte, hogy újabb frissítést terveznek kiadni, de ennek részleteiről egyelőre nem szerettek volna többet elárulni.

Épp az emberiség közös örökségét teszi tönkre végérvényesen Elon Musk?
Molnár Csaba

Épp az emberiség közös örökségét teszi tönkre végérvényesen Elon Musk?

A sivatag közepén is szupergyors internet lehetne, de ennek nem mindenki örül.

A jelenleg 2200 műholddal rendelkező Starlink, azaz Elon Musk műholdas internete májusban, a régióban az utolsók között, Magyarországon is elérhetővé vált.

A rendszer úgy működik, hogy miután a 260 ezer forintba kerülő terminált bekapcsoltuk, az automatikusan kapcsolódik a legközelebbi Starlink-műholdhoz (ezekből már több mint kétezer darab kering fölöttünk, és a számuk folyamatosan emelkedik), már amennyiben van szabad rálátása az égre. A műhold ezután kommunikál a legközelebbi földi állomással vagy átjáróval, amely az internetet szolgáltatja (ezek az átjárók a világ különböző pontjain helyezkednek el, de nem lehetnek túl messze attól a helytől, ahol az internetkapcsolatot kapjuk). Ekkor elindul a forgalom az átjárótól a műholdon, majd a vevőegységen keresztül a terminálig – a felhasználók egyszerűen csatlakoztatják a routerüket a terminálhoz, a többiről pedig a technika gondoskodik, indulhat a szörfözés.

Már Magyarországon is elérhető Elon Musk műholdas internete
Lukács Csaba

Már Magyarországon is elérhető Elon Musk műholdas internete

Az ára azért igencsak borsos, így nem valószínű, hogy tömegek fogják azonnal megrendelni.

A Starlinkre itthon elsősorban ott lehet szükség, ahol nehéz vagy drága kiépíteni a földi internetkapcsolatot – menedékházakban, a meglévő infrastruktúrától távoli kutatóállomásokon vagy ipari telepeken. A szolgáltatás havi díja 35 500 forint.