Miniszterek meghallgatását kezdeményezi a DK az Erasmus-ügyben
Kálmán Olga (Fotó: Farkas Norbert)

Pintér Sándor, Navracsics Tibor és Varga Judit meghallgatását kezdeményezi a parlamenti kulturális bizottságában a Demokratikus Koalíció – ezt Kálmán Olga, a párt országgyűlési képviselője, egyben a bizottság alelnöke jelentette be szombaton.

Mint ismert, hétfőn derült ki, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn, a december 15-ét követően elbírált Erasmus+, valamint a Horizont Európa keretprogram pályázataiból nem kaphatnak támogatásokat. A jelenleg zajló programokat mindez nem érinti. Magyarországon 21 alapítványi egyetem működik, köztük a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Miskolci és a Soproni Egyetem, valamint a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem.

Kálmán Olga szerint az Európai Bizottság előre szólt, hogy a magyar egyetemek nem lehetnek fideszes alapítványok kezében, de ez sem a miniszterelnököt, sem az alapítványok kuratóriumaiban ülő fideszes politikusokat nem érdekelte. – Orbán Viktornak fontosabb volt néhány minisztere újabb milliókhoz juttatása annál, hogy a magyar diákok külföldön tanulhassanak az Erasmus keretében – mondta, hozzátéve, hogy az egyetemistákat a magyar kormány megfosztotta az álmaiktól.

 

 

A DK-s politikus ezért az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnökeként a testület összehívását kezdeményezte, hogy Pintér Sándor, Navracsics Tibor és Varga Judit személyesen számoljanak be, „hány kutatónak lehetetlenítették el a munkáját és hány egyetemistának törték össze az álmait”. Tudni akarják azt is, hogy mikor mondanak le a fideszes politikusok az összeférhetetlen kuratóriumi pozíciókról. Szavai szerint „a DK árnyékkormánya a hallgatók utolsó reménye arra, hogy ne kelljen feladniuk az álmaikat és részt vehessenek az Erasmusban”.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta, nem világos, mit vár el a magyar kormánytól az Európai Bizottság, sőt, szavai szerint a magyar szabályokat úgy módosították, ahogy azt Brüsszel kérte. Egyúttal jelezte, ha nem sikerül megegyezésre jutni az Európai Unióval, a jövő évi Erasmus-ösztöndíjak költségét Magyarország meg fogja előlegezni, ez 5 milliárd forintba kerülne a költségvetésnek. Az Európai Bizottság nem sokkal később reagált Gulyás Gergely állításaira. – Az uniós források közalapítványok általi felhasználása Magyarországon természetesen része volt a tárgyalásoknak a magyar kormány és az Európai Bizottság között – jelentette ki a témában illetékes szóvivő. Ujvári Balázs azt mondta, hogy a november elején elfogadott új magyar jogszabály éppen, hogy hozzásegítette a magasabb rangú politikai vezetők bevonását a közalapítványokba, vagyis – a bizottság szerint – a magyar hatóságok nem teljesítették a vállalásukat. Ezért további egyeztetésre van szükség.

Minek az Erasmus, ha Szamarkandban vagy Moszkvában is lehet tanulni?
Lukács Csaba

Minek az Erasmus, ha Szamarkandban vagy Moszkvában is lehet tanulni?

Üzbegisztáni és oroszországi ösztöndíjakkal csábítják a Miskolci Egyetem hallgatóit.