Megállt az infláció csökkenése, drága volt a benzin

Megállt az infláció csökkenése, drága volt a benzin

Fotó: Unsplash/Engin Akyurt

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Idén áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez némi emelkedést jelent a márciusi 3,6 százalék után. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, a járműüzemanyagok 3,5 százalékkal drágultak. Ezzel megszakadt egy hosszabb trend, az infláció 14 hónap csökkenés után emelkedett.

Éves szinten az élelmiszerek ára 1 százalékkal nőtt, ezen belül a leginkább a cukoré (30,4 százalék), a büféáruké (9,6 százalék), a csokoládé és kakaóé (9,2 százalék), a sertéshúsé (9,2 százalék), az éttermi étkezésé (8,4 százalék), valamint az alkoholmentes üdítőitaloké (5,8 százalék). Csökkent a tojás ára 20,3, a liszté 19,7, a száraztésztáé 12,5, a sajté 9,6, a tejé 9,3, a kenyéré 9,0, a baromfihúsé 6,5 százalékkal.

A szolgáltatások 9,5 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 14, a lakásjavítás és –karbantartás 10,7, a járműjavítás és -karbantartás 10,1, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 9,8, a sport- és múzeumi belépők 8,2, az üdülési szolgáltatás 5,4 százalékkal többe, az utazás munkahelyre, iskolába 21,7 százalékkal kevesebbe került. A szeszes italok, dohányáruk ára 3,8, ezen belül a dohányáruké 4,3 százalékkal emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk ára 7,3, a mosó- és tisztítószereké 3,8, a testápolási cikkeké 2,1 százalékkal nőtt. A háztartási energia 4,5, ezen belül a vezetékes gáz 9,2, az elektromos energia 2,9 százalékkal olcsóbb lett. (Mint ismert, a KSH továbbra is sok vitát kiváltó módszertannal számolja az energiaárak változását.) 

A tartós fogyasztási cikkekért 1,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,8 százalékkal csökkent, a konyha- és egyéb bútoroké 4,5, a fűtő- és főzőberendezéseké 3,5, az új személygépkocsiké 2,7, a szobabútoroké 2,3 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok éves szinten 6,6 százalékkal drágultak.

Egy hónap alatt, márciushoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek átlagosan 0,3 százalékkal drágultak, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déli gyümölcs) 1,5, a csokoládé és kakaó 1,3, az éttermi étkezés 1,1 százalékkal többe, a tojás 1,3, a párizsi és kolbász 0,9, a tej 0,8, a száraztészta, valamint a cukor 0,7-0,7 százalékkal kevesebbe került. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek ára nőtt, 2,8 százalékkal, a járműüzemanyagok ára 3,5 százalékkal nőtt.

Az inflációcsökkenés elakadását több okra vezeti vissza a Portfolió. Egyrészt a nagy átárazások időszaka a tavalyi első negyedévben véget ért, áprilisban már nem volt akkora drágulás, amit könnyen alul lehetett volna múlni az idén. Másrészt az üzemanyagok drágulása fokozta az inflációt, harmadrészt a szolgáltató szektor több nagy szereplőjének (például a távközlési és a pénzügyi szektor) díjemelései azt eredményezik, hogy egy újabb drágulási kör fut végig a gazdaságon az amúgy már lecsengő inflációs sokk után. Ugyanakkor Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter magabiztos kommentárt fűzött az inflációs adatokhoz: szerinte az infláció továbbra sem jelent kihívást hazánk gazdasága számára, hiszen az tavalyihoz képest a hetedére rogyott össze.