Bármelyik pillanatban megtámadhatja Izraelt északról, Libanonból a Hezbollah, kelet felől pedig Irán – erről beszélt lapunknak Csepregi Zsolt, Izrael-szakértő. Korábban hétfőre jósolták a katonai offenzívát, a szakértő szerint ugyanakkor egyelőre kiszámíthatatlan, hogy pontosan mikor, de mindenképpen várható a hadművelet. Izrael minden lehetséges forgatókönyvre felkészült, ahogyan a Magyar Konzuli Szolgálat is. Arra kérik a magyarokat, hogy hagyják el Libanont és Iránt, ha ott tartózkodnak.
Az elmúlt időszakban a térségben tovább fokozódott a feszültség, miután célzott műveletben megölték a libanoni Hezbollah fegyveres mozgalom egyik parancsnokát, Fuad Sukr-t Bejrútban, illetve Iszmail Haníje Hamász-vezetőt Teheránban. Irán, a Hamász palesztin iszlamista szervezetet, míg szövetségese, a libanoni Hezbollah Izraelt vádolja a Haníje elleni merénylettel. Sukr megölését Izrael elismerte, de a Haníje meggyilkolásával kapcsolatban még nem nyilatkoztak.
A Magyar Hang által megkérdezett Izrael-szakértő, Csepregi Zsolt arra számít, hogy egy esetleges iráni megtorlás ugyanazt a forgatókönyvet fogja követni, mint az április 13-i, Izrael elleni támadásuk, de potenciálisan nagyobb léptékű lesz. Ráadásul, az áprilisi eseményekkel ellentétben, ezúttal a Hezbollah is érintett lehet. Akkor Irán több mint 200 drónt és rakétát lőtt ki Izraelre válaszul a szíriai fővárosban, Damaszkuszban lévő iráni konzulátus épülete elleni támadásra. – Irán nem engedheti meg, hogy Izrael szisztematikusan és büntetlenül pusztítsa a vele szövetséges országok és szervezetek vezetőit. A következő támadása várhatóan nem lesz enyhe, de csak regionális szinten fog kisebb háború eszkalálódni belőle. Izrael részéről valószínűleg tömeges megtorlások lesznek, de mértékük egyelőre kiszámíthatatlan. Ez attól függ, hogy Irán milyen csapást mér és milyen stratégiai pontokon Izraelre, hány rakétát sikerül leszerelni, illetve múlik az emberi áldozatok számától is. Annyit már biztosan tudunk, hogy a teheráni vezetéssel szövetséges közel-keleti milíciák is részt fognak venni az Izrael elleni megtorlásban – fejtette ki Csepregi Zsolt.
A szakértő arra is rámutatott, hogy az elmúlt napokban komoly diplomáciai erőfeszítések történtek annak érdekében, hogy Iránt visszafogják a lehetséges támadás mértékével kapcsolatban. Vasárnap Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter iráni hivatali partnerével, Ali Bagheri Kánival tárgyalt Teheránban a közel-keleti helyzet elmérgesedéséről. A helyzet súlyát mutatja, hogy több mint húsz éve nem járt ilyen magas rangú jordániai tisztségviselő hivatalos látogatáson Iránban. Szafadi a találkozón hangsúlyozta: a térségbéli feszültség feloldása csakis a Gázai övezetet érintő háború lezárásával lehetséges. A jordániai külügyminiszter ismét elítélte Haníje meggyilkolását, mondván, ez újabb lépés az eszkalációban. Egyben nyugalomra intett, hozzátéve, hogy egy regionális háború „mindenki számára pusztító hatással járna.”
Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu már vasárnap figyelmeztette Iránt, hogy súlyos árat kell fizetnie bármilyen Izrael elleni agresszióért. Továbbá kijelentette, hogy a hadsereg felkészült minden lehetséges forgatókönyvre. Azóta egy földalatti bunkert készített elő Jeruzsálemben a Sin Bét belbiztonsági szolgálat, ahol a magas rangú vezetők hosszabb ideig tartózkodhatnak egy háború idején – írta meg a The Times of Israel.
A Magyar Konzuli Szolgálat is felkészült, és néhány napja frissítette az utazásra javasolt országok listáját. Libanon és Irán kapcsán arra kérik a magyarokat, hogy ne utazzanak ezekbe az országokba, ha pedig már ott tartózkodnak, igyekezzenek minél előbb elhagyni azokat. A bejrúti amerikai nagykövetség pedig felszólította állampolgárait, hogy „bármilyen elérhető jeggyel” hagyják el Libanont. Hasonló felhívást tett közzé a brit külügyminiszter, a kanadai diplomácia és Jordánia kormánya is a saját állampolgárai számára.