Orosz területek felé nyitnak humanitárius folyosót az oroszok, Ukrajna szerint ez teljesen elfogadhatatlan

Orosz területek felé nyitnak humanitárius folyosót az oroszok, Ukrajna szerint ez teljesen elfogadhatatlan

Rakétatámadás során megrongálódott lakóházat néznek emberek Kijevben 2022. február 25-én (Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az orosz fegyveres erők 10 órától (közép-európai idő szerint 8 órától) fegyvernyugvást hirdettek négy ukrán városnál – Kijevnél, Harkivnál, Szuminál és Mariupolnál –, humanitárius folyosót nyitva a polgári lakosság és a külföldi állampolgárok távozásához – közölte hétfő reggel az orosz védelmi minisztérium.

A tárca a döntést a katasztrofális humanitárius helyzettel indokolta, valamint azzal, hogy Emmanuel Macron francia köztársasági elnök az ügyben személyes kérést intézett Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz. Az orosz fél értesítette az ENSZ, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának illetékes szerveit az ukrajnai humanitárius folyosók megnyitásáról – közölte a koordinációs központ.

A moszkvai katonai tárca részletesen leírta az útvonalakat, amelyeken a menekülők elhagyhatják a várost. Kijevből és Harkivból egy-egy folyosó vezet Fehéroroszország, illetve Oroszország felé, Mariupolból és Szumiból két-két út nyílik meg ukrán, illetve orosz területre. A védelmi minisztérium közölte, hogy az evakuálást egyebek között drónokról fogja ellenőrizni, és figyelmeztette az ukrán felet, hogy „ezúttal haszontalan és értelmetlen” lesz Moszkvát megvádolni a humanitárius művelet megszakításával. A tárca hangsúlyozta, hogy konkrét lépéseket várnak az ukrán hatóságoktól, valamint a felsorolt városok vezetésétől.

Macron nem ezt kérte, az ukránok szerint teljesen elfogadhatatlan ez

Emmanuel Macron francia elnök tagadja, hogy azt kérte volna, hogy Oroszországba vezessenek a humanitárius folyosók – írja a BFMTV francia hírügynökség. „A köztársasági elnök Vlagyimir Putyinnal folytatott beszélgetésekor nem kért folyosókat Oroszországba" – közölte az Elysee-i elnöki palota a BFMTV-vel. „A köztársasági elnök azt kéri, hogy engedjék el a polgári lakosságot és engedélyezzék a segélyszállítást” – tették hozzá.

Ukrajna szerint „teljesen erkölcstelen” Oroszország javaslata a menekülteket Fehéroroszországba vagy Oroszországba szállító humanitárius folyosókról. Lehetővé kell tenni, hogy az ukrán állampolgárok ukrán területén keresztül hagyják el otthonaikat – mondta Volodimir Zelenszkij elnök szóvivője. „Ez egy teljesen erkölcstelen történet. Az emberek szenvedését használják fel, hogy a megfelelő képet alakításk ki a televízióknak" – mondta a szóvivő a Reuters hírügynökség által idézett írásos üzenetében. „Ők Ukrajna állampolgárai, joguk kell legyen ahhoz, hogy ukrán területre evakuálják őket" – tette hozzá.

James Cleverly brit Európa-ügyi miniszter „hihetetlenül cinikusnak” a Fehéroroszországba vagy Oroszországba vezető humanitárius folyosókat a BBC-nek. „A titeket jelenleg pusztító ország karjaiba való evakuálás biztosítása nonszensz” – mondta.

Irina Verescsuk Ukrajna miniszterelnök-helyettese „elfogadhatatlannak” nevezte Oroszország hat humanitárius folyosóját. „Az ukránok nem mennek Kijevből Fehéroroszországba, hogy aztán Oroszországba repüljenek” – mondta. A BBC híre szerint Oroszország vasárnap este levelet küldött a humanitárius folyosókról Ukrajnának, amire válaszul Ukrajna elküldte az útvonalakra vonatkozó feltételeit, konkrétan az emberek evakuálására szolgáló folyosók megnyitását nyugat felé, Oroszországtól távol – írja a BBC honlapja.

Orosz figyelmeztetés

Az orosz védelmi minisztérium egy vasárnap éjjel kiadott közleményben arra figyelmeztetett, hogy Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és az Azov nacionalista zászlóalj emberei a Harkivi Fizikai és Műszaki Intézet kísérleti reaktorának felrobbantását tervezik, hogy az incidensért az orosz fegyveres erőket tegyék felelőssé. A tárca szerint a narratíva orosz rakétacsapásról fog szólni. A tájékoztatás külön kitért rá, hogy vasárnap külföldi újságírók érkeztek a városba „a provokáció következményeinek rögzítésére”, valamint azért, hogy Oroszországot vádolják meg a környezeti katasztrófáért.

Az orosz haderő korábban a zaporizzsjai és a csernobili nukleáris létesítményt vonta ellenőrzése alá, azzal a deklarált céllal, hogy elejét vegye a provokációnak.

Percről percre közvetítésünket itt olvashatja.

(MTI)